„`html
Baciuty – Informacje ogólne
Baciuty (białorus. Бацюты) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Turośń Kościelna. W przeszłości była duchowną wsi, a jej historia sięga końca XVIII wieku, kiedy to należała do powiatu grodzieńskiego województwa trockiego Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie przynależała do województwa białostockiego.
Religia
W strukturach administracyjnych Kościoła rzymskokatolickiego Baciuty należały początkowo do parafii Choroszcz, obecnie są częścią parafii niewodnickiej. W Kościele prawosławnym wieś podlega parafii topileckiej.
Historia
Pierwsza wzmianka o Baciutach pochodzi z 1504 roku, kiedy król Aleksander Jagiellończyk nadał biskupowi smoleńskiemu Józefowi Sołtanowi 12 rodzin chłopskich. W 1506 roku biskup przekazał te ziemie klasztorowi supraskiemu. W XVIII wieku tereny te zostały przejęte przez zaborców pruskich.
Następna wzmianka datowana jest na 1641 rok, w kontekście budowy grobli granicznej. W sierpniu 1831 roku, w wyniku epidemii cholery, w Baciutach zmarło 5 osób.
Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku, wieś liczyła 321 mieszkańców, z których większość zadeklarowała wyznanie prawosławne. W okresie międzywojennym Baciuty znajdowały się w gminie Choroszcz.
7 sierpnia 1931 roku miała miejsce katastrofa kolejowa, w której zginęło 6 osób. W 1980 roku przeprowadzono badania dialektologiczne, które wykazały, że gwara białoruska była używana głównie przez starszych mieszkańców.
Zabytki
- Kapliczka z końca XVIII wieku pod wezwaniem św. Barbary (początkowo unicka, obecnie prawosławna).
- Kuty w metalu wotywny krzyż prawosławny z 1912 roku, upamiętniający pożar wsi.
„`