AROS Research Operating System (AROS) to otwartoźródłowy, przenośny system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika, który można modyfikować.
Historia i rozwój systemu
Projekt AROS rozpoczął się w 1995 roku z zamiarem uzyskania kompatybilności z AmigaOS 3.1, jednak z biegiem czasu rozwinął się w wielu obszarach. W 2007 roku zmieniono nazwę z „Amiga Research Operating System” na AROS z powodu problemów prawnych. System rozwija się głównie na komputerach PC, ale dostępne są również wersje dla platform PowerPC, ARM i m68k.
Rozwój AROS-u opiera się na systemie nagród „Bounties”, oferujących programistom wynagrodzenie za wykonanie określonych zadań. Dzięki temu powstały m.in. stos TCP/IP, sterowniki kart graficznych oraz przeglądarka internetowa.
W celu zapewnienia zgodności z procesorem Motorola MC68000, stosuje się emulator UAE. Technologia AmiBridge umożliwia uruchamianie aplikacji Amiga w AROS bez potrzeby uruchamiania pełnego systemu.
Podstawowe dystrybucje AROS-a są dostępne na stronie projektu, a wśród nich IcAROS Desktop i AROS Broadway.
Cechy systemu
AROS oferuje graficzny interfejs użytkownika oparty na Zune, a jego główny interfejs to Wanderer, inspirowany Workbenchem. System ma dynamicznie rozszerzający się RAM dysk, który przyspiesza działanie systemu, a pliki konfiguracyjne są ładowane podczas uruchomienia.
Ikony plików i katalogów są przechowywane w plikach z rozszerzeniem .info, które również definiują typy plików, takie jak:
- Narzędzie – program wykonywalny
- Projekt – plik danych programu
- Katalog
- Napęd – fizyczny dysk lub RAM dysk
AROS obsługuje również język skryptowy REXX oraz posiada standardową strukturę katalogów, w tym foldery na komendy, biblioteki i narzędzia.
AROS i Linux
AEROS to dystrybucja AROS, która pozwala na korzystanie z aplikacji i sterowników Linuxa, a także uruchamianie aplikacji Windows poprzez Wine. Autorzy twierdzą, że AEROS jest jednym z najszybszych środowisk pracy na Linuxie.