„`html
Aptynty
Aptynty (niem. Aftinten) to osada w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa olsztyńskiego.
Historia
Osada Aptynty była znana pod różnymi nazwami, w tym Abetinten w XIV wieku oraz Awtinten w XVIII wieku. W czasach wielkiego mistrza Wernera von Olsena na terenie wsi znajdowały się grunty wolnych Prusów, które odpowiadały 40 morgom staropruskim.
W XVIII wieku w Aptyntach działał młyn wodny i wiatrak. Młyn wodny został założony podczas kolonizacji krzyżackiej przy sztucznie utworzonym zalewie, zbudowanym na strumieniu łączącym Jezioro Arklickie z rzeką Omet.
W 1890 roku uruchomiono cegielnię, która przed zamknięciem w 1940 roku produkowała dwa miliony cegieł rocznie. Na przełomie XIX i XX wieku w Aptyntach prowadzono również wzorcową pasiekę, która organizowała kursy dla pszczelarzy z całej prowincji. Szkoła pszczelarska funkcjonowała do 1939 roku.
Obecnie region gminy Barciany jest znany z wysokiej produkcji miodu i licznych pasiek. Do 1945 roku Aptynty były folwarkiem wchodzącym w skład majoratu hrabiów von Egloffstein z Arklit. Po wojnie powstał tutaj PGR, który przed likwidacją był samodzielnym zakładem PPGR Skandawa. Dziś majątek ziemski w Aptyntach jest w rękach prywatnych.
Sołectwo
Do sołectwa Aptynty należy również miejscowość Wielewo.
Bibliografia
- Oskar-Wilhelm Bachor, Der Kreis Gerdauen, Würzburg, 1968.
- Mapa Schroettera 1796–1802 (młyn).
„`