Antypater – Życiorys i Kariera
Antypater (ok. 400–319 p.n.e.) był kluczowym dowódcą w armii Filipa II Macedońskiego oraz jego syna, Aleksandra Wielkiego. Był również ojcem Kassandra.
Wczesne Lata i Mianowanie na Regenta
W 342 p.n.e. Filip II mianował Antypatra regentem Macedonii, powierzając mu nadzór nad krajem podczas swoich kampanii. W tym samym roku, skutecznie powstrzymał ateńskie próby przejęcia kontroli nad Eubeą.
Wsparcie dla Aleksandra i Działania Wojenne
Po śmierci Filipa w 336 p.n.e. Antypater wsparł Aleksandra jako następcę tronu Macedonii. Otrzymał tytuł „strategosa Europy” i dowodził siłami macedońskimi w Europie podczas wyprawy Aleksandra przeciwko Persji (334–323 p.n.e.), mając pod swoją komendą około 12 tys. piechoty oraz 1,5 tys. jazdy.
Latem 333 p.n.e. Antypater zmierzył się z zagrożeniem ze strony perskiej floty, która po śmierci Memnona rozproszyła się po zwycięstwie Aleksandra pod Issos. W 332 p.n.e. zareagował na rebelię w Tracji, a w 331 p.n.e. pokonał spartiańskiego króla Agisa III w bitwie pod Megalopolis, organizując armię najemników większą od sił spartańskich.
Regentura i Konflikty po Śmierci Aleksandra
Po śmierci Aleksandra w 323 p.n.e. Antypater został regentem Macedonii i Grecji. Wspólnie z Kraterosem pokonał zbuntowane państwa greckie, oblegające go w twierdzy Lamia. W 322 p.n.e. walczył przeciwko Etolom i, po negocjacjach z Antygonem Jednookim, zawarł z nimi pokój, by przygotować się do walki z Perdikkasem.
Podział Imperium i Ostateczne Rządy
W 321 p.n.e. podczas podziału imperium Aleksandra, Antypater został opiekunem Filipa III Arridajosa oraz Aleksandra IV. Faktycznie rządził Macedonią oraz Grecją, pomimo licznych napięć i zagrożeń dla swojej pozycji.
Antypater odegrał istotną rolę w kształtowaniu polityki Macedonii po śmierci Aleksandra, a jego działania miały duży wpływ na dalsze losy tego regionu.