Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Alitalia

Chcę dodać własny artykuł

Alitalia – Historia i Działalność

Alitalia (AZ) była włoskim narodowym przewoźnikiem lotniczym, działającym od 1946 roku do 2021. Głównym akcjonariuszem była włoska skarb państwa, a znaczący udział (49%) posiadał inwestor branżowy, Etihad. Głównym węzłem operacyjnym Alitalii było lotnisko Fiumicino w Rzymie (FCO). Do 2008 roku linia obsługiwała również lotnisko Malpensa w Mediolanie, które ostatecznie zostało opuszczone.

Alitalia była jednym z założycieli aliansu SkyTeam. 15 października 2021 roku linia zakończyła działalność, a jej miejsce zajęło ITA Airways.

Linie Partnerskie

Alitalia oferowała pasażerom połączenia lotnicze w formule codeshare z wieloma liniami lotniczymi, co umożliwiało korzystanie z szerszej siatki połączeń.

Flota Alitalia

Stan floty Alitalia pod koniec 2020 roku obejmował różnorodne samoloty, jednak przed likwidacją szczegóły floty nie zostały podane.

Kłopoty Finansowe

W 2008 roku Alitalia stanęła na krawędzi bankructwa. Głównymi przyczynami były:

  • Wysoka liczba pracowników w stosunku do floty, wynosząca 19 000 w głównej firmie i 25 000 w spółkach-córkach.
  • Rosnące straty finansowe, które w 2006 roku wyniosły 500 tys. euro dziennie, a w 2008 roku wzrosły do 1,5 mln euro dziennie.

Mimo trudnej sytuacji, pracownicy organizowali strajki domagające się wyższych płac. W obliczu zagrożenia bankructwem zarząd zdecydował się na sprzedaż firmy, początkowo rozważając jedynie włoskich inwestorów. Ostatecznie, po braku zainteresowania, w grudniu 2008 roku podjęto decyzję o sprzedaży Alitalii prywatnemu przewoźnikowi AIR ONE, co doprowadziło do przekształcenia w Alitalia – Compagnia Aerea Italiana S.p.A.

W 2014 roku Etihad stał się głównym inwestorem, z pierwszą inwestycją wynoszącą 560 mln euro, a całkowity wkład miał osiągnąć około 1,758 mld euro.

Podsumowanie

Alitalia była istotnym graczem na europejskim rynku lotniczym, jednak problemy finansowe i restrukturyzacje doprowadziły do jej likwidacji w 2021 roku.