Alfons Karpiński – Życiorys i Twórczość
Alfons Karpiński (20 lutego 1875 – 6 czerwca 1961) był polskim malarzem, który specjalizował się w portretowaniu kobiet oraz malarstwie pejzażowym i martwej natury. Działał w krakowskim środowisku artystycznym.
Karpiński był jednym z sześciorga dzieci sędziego powiatowego. Po przejściu ojca na emeryturę, rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie artysta studiował w Szkole Sztuk Pięknych w latach 1891-1899 pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego. Następnie kontynuował naukę w Monachium (1903), a także w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (1904-1907) oraz w Akademii Colarossiego w Paryżu (1908-1912). Po zakończeniu edukacji osiedlił się na stałe w Krakowie.
Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W czasie I wojny światowej służył w Oddziale Grobów Wojennych w Krakowie, gdzie tworzył obrazy i akwarele cmentarzy oraz brał udział w Komisjach Konkursowych dotyczących projektów cmentarzy.
Galeria Malarstwa
W 2018 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli otwarto Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, prezentującą jego dorobek artystyczny.
Podsumowanie
Alfons Karpiński był znaczącą postacią w polskim malarstwie, znany przede wszystkim z portretów kobiet oraz pejzaży. Jego prace są częścią polskiego dziedzictwa artystycznego, a galeria w Stalowej Woli umożliwia szerszej publiczności zapoznanie się z jego osiągnięciami.