Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Afera starachowicka

Chcę dodać własny artykuł

Afera Starachowicka

Afera starachowicka to skandal, który wybuchł w 2003 roku i dotyczył przecieku tajnych informacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) do osób związanych z przestępczością. W wyniku śledztwa ujawniono, że poseł SLD, Andrzej Jagiełło, ostrzegł radnych SLD o planowanych aresztowaniach, które miały dotyczyć członków grupy przestępczej oraz lokalnych działaczy.

Przebieg wydarzeń

W marcu 2003 roku, Jagiełło zadzwonił do radnych, powołując się na informacje od wiceministra MSWiA, Zbigniewa Sobotki. Ustalono, że Sobotka uzyskał te informacje od generała policji, Antoniego Kowalczyka. Ostatecznie, sąd uznał Jagiełłę, Sobotkę i Długosza za winnych narażania bezpieczeństwa policjantów działających pod przykryciem.

Wyrok sądu

Na podstawie wyroku z 24 stycznia 2005 roku, skazano:

  • Zbigniew Sobotka – 3,5 roku pozbawienia wolności oraz 5-letni zakaz pełnienia funkcji administracyjnych.
  • Henryk Długosz – 2 lata pozbawienia wolności.
  • Andrzej Jagiełło – 1,5 roku pozbawienia wolności.

Sąd podkreślał, że oskarżeni działali świadomie, co wzbudziło kontrowersje w mediach. W listopadzie 2005 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie zmniejszył kary dla Długosza i Jagiełły.

Procedura ułaskawienia

28 listopada 2005 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wszczął procedurę ułaskawienia dla Sobotki, co wywołało dyskusje w związku z ich znajomością. 16 grudnia 2005 roku Prezydent zastosował prawo łaski, zmniejszając karę Sobotki do roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem.

Sprawa Kowalczyka

W związku z aferą toczył się również proces Antoniego Kowalczyka, oskarżonego o składanie fałszywych zeznań. W marcu 2006 roku został uniewinniony, jednak prokurator złożył apelację. W grudniu 2006 roku Sąd Najwyższy zdecydował o ponownym rozpoznaniu sprawy, uznając, że Kowalczyk nie popełnił przestępstwa, ponieważ przekazanie informacji Sobotce było zgodne z prawem.

Podsumowanie

Afera starachowicka wstrząsnęła polskim życiem politycznym i ujawniła poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytucji państwowych oraz relacjach pomiędzy politykami a służbami. Wyroki sądowe i kontrowersje związane z procedurą ułaskawienia oraz dalsze postępowania w sprawie Kowalczyka podkreślają złożoność sytuacji i jej wpływ na bezpieczeństwo publiczne.

Linki zewnętrzne

  • Kategoria: 2003 w Polsce
  • Kategoria: 2005 w Polsce
  • Starachowicka
  • Kategoria: Sojusz Lewicy Demokratycznej
  • Kategoria: Historia Starachowic