Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Adam Kazimierz Czartoryski

Adam Kazimierz Czartoryski

Adam Kazimierz Czartoryski (1734–1823) był polskim politykiem, dramaturgiem, krytykiem literackim oraz mecenasem sztuki. Pełnił wiele istotnych funkcji, w tym feldmarszałka austriackiego i członka Komisji Edukacji Narodowej. Jako przywódca Stronnictwa Patriotycznego, odegrał kluczową rolę w reformach politycznych w Polsce.

Reklama

Życiorys

Urodził się w Gdańsku jako syn wojewody ruskiego Augusta Aleksandra Czartoryskiego i Marii Zofii Sieniawskiej. Poślubił Izabelę Flemming, z którą miał sześciu potomków, w tym Adama Jerzego i Konstantego Adama. Wczesne wykształcenie zdobył pod okiem francuskich guwernerów, a następnie kontynuował naukę w Dreznie, Brukseli i Włoszech.

W 1756 roku został posłem na sejm, a w 1759 roku wyjechał do Petersburga, by zdobyć poparcie dla rodziny Czartoryskich. Był również elektorem Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1764 roku był jednym z założycieli Towarzystwa Literatów w Polszcze. W latach 1788–1792 uczestniczył w Sejmie Czteroletnim, gdzie wspierał reformy rządowe.

Reklama

Osiągnięcia i działalność

  • Feldmarszałek austriacki (od 1805)
  • Członek Komisji Edukacji Narodowej (1773–1792)
  • Marszałek Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego (1782)
  • Szef austriackiego Pułku Piechoty Nr 9 (od 1802)
  • Marszałek Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego (1812)

Twórczość literacka

Czartoryski był autorem wielu prac literackich, w tym dramatów i artykułów prasowych. Współpracował z czasopismami, takimi jak Monitor i Pamiętnik Warszawski. Był również tłumaczem i redaktorem, wydając m.in. książki dotyczące nauk wyzwolonych dla Korpusu Kadetów.

Przekłady i edycje

  • F. Juvenel de Carlencas: Historia nauk wyzwolonych, Warszawa 1766
  • J. Choisnin: O elekcji Henryka Walezjusza, Wilno 1818
  • Hātifī: Fragment tiré d’un roman persan, Warszawa 1805

Znaczenie

Adam Kazimierz Czartoryski był wpływową postacią w polskim Oświeceniu, przyczyniając się do rozwoju kultury i edukacji. Jego działalność polityczna i literacka miała trwały wpływ na historię Polski.

Reklama
Reklama