Dzisiaj jest 3 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

groźby generała o ataku na sąsiedni kraj w towarzystwie trumpa – władze dystansują się od sytuacji

Muhoozi Kainerugaba, szef ugandyjskiej armii i syn prezydenta Yoweri Museveniego, wywołał kontrowersje, ogłaszając na platformie X, że oczekuje na ponowną rządową kadencję Donalda Trumpa, aby wspólnie przejąć Chartum w Sudanie. Kainerugaba, który często jest postrzegany jako potencjalny następca swojego ojca, zasugerował, że Amerykanie mogą wkrótce wspierać inwazję na Sudan.

REAKCJA UGANDYJSKIEJ DYPLOMACJI

Po ogłoszeniach Kainerugaby, przedstawiciele ugandyjskiej dyplomacji szybko zareagowali, odcinając się od jego słów. Stwierdzili, że ich polityka międzynarodowa jest formułowana przez odpowiednie kanały dyplomatyczne, a nie w mediach społecznościowych. W związku z tym przesłali do sudańskiej ambasady w Kampali notę, podkreślającą, że poglądy Kainerugaby nie reprezentują oficjalnego stanowiska rządu.

Pomimo przeprosin ze strony ugandyjskich władz, Kainerugaba nie zamierzał wycofać się z prowokacyjnych wypowiedzi. „Gdyby mój ojciec rozkazał nam przejąć Chartum, zrobilibyśmy to jutro” – dodał, potwierdzając swoją kontrowersyjną postawę.

PROWOKACJE MUHOOZIEGO KAINERUGABY

Muhoozi Kainerugaba, 50-letni oficer, nazywany jest nie tylko szefem Sił Obronnych Ludowych Sił Obrony Ugandy, ale także osobą znaną z kontrowersyjnych i nieprzemyślanych wpisów. Ugandyjska opozycja oskarża go o pisanie pod wpływem alkoholu. Jego pierwsze poważne napięcie w relacjach międzynarodowych miało miejsce w 2022 roku, gdy groził Kenii militarną inwazją. W lutym tego samego roku otwarcie poparł działania Rosji w Ukrainie, mówiąc, że Władimir Putin „ma absolutną rację”. Dodatkowo, jego wysublimowane propozycje dotyczące premier Włoch Giorgii Meloni, w tym oferowanie 100 krów jako posag, wzbudziły jeszcze większe zainteresowanie i kontrowersje.

Kainerugaba, znany ze swoich błyskotliwych i niebezpiecznych wypowiedzi, wciąż pozostaje na czołówkach wiadomości, podnosząc pytania o przyszłość Ugandy i jej miejsce w regionie.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie