Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Grenlandia: premier o niezależności i tożsamości narodowej wyspy

Premier Grenlandii, Múte Egede, wyraził jednoznaczną wolę dążenia swojej wyspy do niepodległości, podkreślając, że nie chce, aby Grenlandia była częścią ani Stanów Zjednoczonych, ani Danii. W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu z premier Danii, Mette Frederiksen, Egede zaznaczył istotność tożsamości grenlandzkiej.

GRENLANDZKIE DĄŻENIA DO NIEPODLEGŁOŚCI

„Nie chcemy być Duńczykami, ani Amerykanami, chcemy być Grenlandczykami” – stwierdził Egede, manifestując przywiązanie do narodowej tożsamości Grenlandczyków. Premier wyspy potwierdził również gotowość do rozmów z Donaldem Trumpem, który wykazał zainteresowanie przejęciem kontroli nad Grenlandią.

Vivian Motzfeldt, minister ds. niepodległości i spraw zagranicznych Grenlandii, dodała, że wyspa z nadzieją oczekuje dialogu z USA w sprawie współpracy biznesowej oraz rozwoju sektora surowcowego, w tym wydobycia surowców krytycznych.

REAKCJA PREMIER DANI

Po spotkaniu z przedstawicielami Grenlandii i Wysp Owczych, premier Danii przyznała, że dążenia Grenlandii do niezależności są „uzasadnione i zrozumiałe”, jednak podkreśliła pragnienie zachowania Królestwa Danii, które obejmuje Danię, Grenlandię i Wyspy Owcze. „Wierzę, że razem jesteśmy silniejsi w globalnej grze” – dodała.

TRUMP I ZAINTERESOWANIE GRENLANDIĄ

Donald Trump, prezydent elekt USA, zadeklarował, że Grenlandia powinna stać się integralną częścią Stanów Zjednoczonych, argumentując to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. W swoich wypowiedziach na portalu Truth Social, Trump zasugerował, że Dania powinna zrezygnować ze swoich praw do wyspy, a w przeciwnym przypadku groził wprowadzeniem wysokich ceł.

Keith Kellogg, nominat na specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy i Rosji, przywołał wcześniejsze próby zakupu Grenlandii przez USA, przypominając o działaniach prezydentów Andrew Johnsona i Harry’ego Trumana.

SUROWCE I AFRYKA POLARNA

Rząd Grenlandii wskazuje, że wyspa skrywa bogate złoża surowców, w tym 25 z 34 surowców krytycznych poszukiwanych przez Unię Europejską. Zmiany klimatyczne sprawiają, że obszary dotychczas pokryte lodem stają się coraz bardziej dostępne dla przemysłu wydobywczego. Na Grenlandii znajdują się m.in. minerały takie jak neodym i dysproz, których eksploatacja jest kluczowa dla sektorów energii odnawialnej oraz obronności.

W marcu 2024 roku Komisja Europejska otworzyła biuro w stolicy Grenlandii, Nuuk, co również podkreśla rosnące zainteresowanie tym regionem. Na uwagę zasługuje fakt, że według szacunków, złoża metali rzadkich na Grenlandii wynoszą aż 38,4 mln ton, co stawia wyspę w centrum globalnego wyścigu o surowce.

Źródło/foto: Polsat News

PxHere
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie