Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Episkopat wyraża sprzeciw wobec decyzji MEN: „To akt bezprawny”

Konferencja Episkopatu Polski uznała rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące nauczania religii i etyki w szkołach za „akt bezprawny”. Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 września 2025 roku, przewidują, że uczniowie będą mieli tylko jedną godzinę tygodniowo na naukę religii lub etyki. W przedstawionym oświadczeniu Episkopat apeluje o zaprzestanie działań, które mogą być postrzegane jako konfrontacyjne w stosunku do osób wierzących.

Krytyka nowych przepisów

W ostatnich dniach minister edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, iż na 17 stycznia 2025 roku zaplanowano wprowadzenie regulacji organizacyjnych dotyczących lekcji religijnych w szkołach oraz przedszkolach. Prezydium KEP wyraziło swoje stanowisko, przypominając, że zgodnie z artykułem 7 Konstytucji RP, publiczne organy muszą działać w granicach prawa. Duchowni zauważają, że brak porozumienia z Kościołem katolickim oraz innymi związkami wyznaniowymi w kwestii treści rozporządzenia czyni je niezgodnym z ustawą.

Jak zmiany wpłyną na uczniów i nauczycieli?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że lekcje religii i etyki będą odbywać się przed lub po zajęciach edukacyjnych, co wzbudza wiele kontrowersji. KEP ostrzega, że ograniczenie prowadzenia lekcji do jednej godziny tygodniowo narusza prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich przekonaniami oraz deprywuje uczniów z duchowego wsparcia. Co więcej, zmiany te mają negatywny wpływ na prawa pracownicze nauczycieli religii.

Kompromisowe propozycje Episkopatu

Episkopat podkreślał, że strona kościelna złożyła kompaktową propozycję, aby zmniejszyć wymiar nauczania religii w szkołach średnich przy jednoczesnym wprowadzeniu obowiązkowego nauczania w dłuższym okresie, co miałoby szansę na poszanowanie praw nauczycieli. Do tej pory takie rozwiązanie nie zostało jednak wprowadzone, co rodzi pytania o przyszłość lekcji religii w polskich szkołach.

Kolejne kroki Ministerstwa

Nowe przepisy wprowadzają konkretne zasady organizacji lekcji, określając m.in. zasady łączenia uczniów na lekcjach religii i etyki. Zmiany dotyczą również klas I-III, gdzie zajęcia będą organizowane tylko w sytuacji, gdy mniej niż siedmioro uczniów zadeklaruje uczestnictwo. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2025 roku, jednak kontrowersje związane z jego treścią niewątpliwie będą trwały jeszcze przez dłuższy czas.

Podsumowując, temat nauczania religii w szkołach nadal budzi wiele emocji i kontrowersji. Jakie będą dalsze reakcje zarówno ze strony Kościoła, jak i Ministerstwa Edukacji? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – debata na ten temat z pewnością jeszcze się nie zakończy.

Źródło/foto: Polsat News

Polsat News
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie