Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Episkopat protestuje przeciwko decyzji ministerstwa dotyczącej lekcji religii: „Bezprecedensowy akt naruszenia prawa”

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od 1 września 2025 roku wprowadza jedną godzinę religii lub etyki tygodniowo, zostało uznane przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski za akt bezprawny. W oświadczeniu podkreślono, że „oczekujemy, iż MEN zrezygnuje z działań konfrontacyjnych wobec wierzących” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

SPRZECIW EPISKOPATU

W kontekście zaprezentowanego przez minister edukacji, Barbarę Nowacką, rozporządzenia, które ma obowiązywać od 17 stycznia 2025 roku w kwestii organizacji lekcji religii w szkołach i przedszkolach, Prezydium KEP wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec naruszenia zasady działania organów publicznych na podstawie i w granicach prawa, jak przewiduje artykuł 7 Konstytucji RP.

W oświadczeniu podkreślono, że nadchodzące zmiany w zakresie lekcji religii, które wejdą w życie 1 września 2025 roku, są „aktywem bezprawnym”, ponieważ nie osiągnięto wymaganych ustawowo porozumień z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi.

KOMENTARZ DO ZMIAN

Autorzy oświadczenia wskazali, że ograniczenie nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz wymóg organizacji lekcji przed lub po regularnych zajęciach edukacyjnych narusza prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich przekonaniami oraz ogranicza uczniom dostęp do wsparcia w ich duchowym rozwoju. Przy tak daleko idących ograniczeniach pytanie brzmi, jakie będą konsekwencje dla przyszłych pokoleń uczniów, którzy mogą odczuwać braki w zakresie duchowej i aksjologicznej formacji.

Konieczne jest również podkreślenie, że zmiany te stawiają pod znakiem zapytania konstytucyjne prawa nauczycieli religii. KEP przypomina, iż kościół proponował rozwiązania kompromisowe, które pozwoliłyby na zredukowanie wymiaru godzin nauczania religii w łagodny sposób, z zachowaniem praw pracowniczych nauczycieli. Jak widać, podejście MEN nie bierze pod uwagę takich propozycji i wydaje się ignorować głos osób zainteresowanych.

PRZYSZŁOŚĆ LEKCJI RELIGII

Rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od września 2025 roku, przewiduje, że lekcje religii i etyki będą odbywać się przed lub po zajęciach edukacyjnych. Ministerstwo jasno zastrzega, że zasada ta nie dotyczy klas, w których na dzień 15 września wszyscy uczniowie uczestniczą w lekcjach religii lub etyki. Dodatkowo, planowane są regulacje dotyczące nauki religii organizowanej poza szkołą, gdzie obowiązywać będą podobne zasady dotyczące łączenia uczniów.

W obliczu nadchodzących zmian pozostaje nam jedynie obserwować, jak będzie wyglądać panorama edukacji religijnej w polskich szkołach i czy w ministerialnych decyzjach weźmie się pod uwagę głosy i potrzeby wierzących rodziców oraz ich dzieci.

Źródło/foto: Onet.pl Radek Pietruszka, EpiskopatNews / PAP

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie