Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ekspert ostrzega: konflikt między Chinami a Rosją coraz bardziej prawdopodobny

Rosja szykuje się na poważny kryzys, który może przybrać różne formy. Wkrótce może dojść do konfliktu chińsko-rosyjskiego, co w efekcie przyniesie spokój w Europie, przynajmniej na jakiś czas — prognozuje profesor Norman Davies w rozmowie z Onetem. Jego książka „Plus ultra. Sięgaj dalej. Wyprawa na horyzonty historii” niedawno zadebiutowała na polskim rynku.

Donald Trump a wojna w Ukrainie

Magdalena Rigamonti, Onet: W styczniu Donald Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA. Twierdzi, że szybko zakończy wojnę w Ukrainie.

Prof. Norman Davies: Trump lubi zaskakiwać i często wyraża przerażające opinie. Na pewno nie można ufać jego słowom, bo często są one sprzeczne z rzeczywistością. Ma na uwadze, że wojny niszczą wszystkich, jednak jego prawdziwym zmartwieniem są Chiny, a kwestiami Europy zajmujemy się sami. Musimy zatem dbać o swoje interesy.

Polska a globalne zjawiska

Wielokrotnie obserwuje Pan sytuację w Polsce od lat 60. Co sądzi Pan o rządach PiS-u w tym okresie?

Próbuję patrzeć na Polskę z dystansem. PiS to zjawisko globalne i dobrze wpisuje się w szerszy trend, który objawia się w podobnych ruchach politycznych na całym świecie. Przykłady można znaleźć w Australii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy na Węgrzech. To plaga naszych czasów.

Władza a korupcja

W książce cytuje Pan słowa lorda Actona: „Sam fakt posiadania władzy korumpuje, ale posiadanie władzy absolutnej korumpuje absolutnie”. Jak widzi Pan to w kontekście Polski?

Zgadzam się, że ta zasada jest aktualna. Problemy, z którymi boryka się Polska, są podobne do sytuacji w innych krajach. Choć PiS przez osiem lat wprowadził wiele szkodliwych reform, Polska wciąż potrafiła przetrwać i jest teraz w obiektywnie lepszej sytuacji. Mimo że niebezpieczeństwo wciąż jest blisko.

Co czeka Ukrainę?

Jakie będą przyszłe losy Ukrainy?

Jestem przekonany, że Ukraińcy obronią swoje istnienie i triumfują. Konflikt chińsko-rosyjski, który wydaje się nieuchronny, stworzy w Europie nowe okoliczności. Choć Rosja posiada broń nuklearną, można traktować ją jako państwo, które jest w obliczu upadku.

Relacje w obwodzie kaliningradzkim

Co sądzi Pan o obwodzie kaliningradzkim? Czy istnieje ryzyko buntu mieszkańców przeciw Rosji?

Zdecydowanie tak. Mimo obecności rosyjskiego wojska, nastroje w Kaliningradzie są wciąż zmienne, a lokalna ludność ma lepszy dostęp do informacji niż przeciętny Rosjanin. Mimo silnej propagandy, mogą zareagować na otaczającą rzeczywistość i potencjalnie przeciwstawić się Moskwie.

Holokaust według skomplikowanej narracji

Jakie błędne narracje na temat Holokaustu są obecne dziś w opinii publicznej?

Schemat narracji, w którym Polacy zostają ukazani jako „bystanders” lub obojętni wobec zagłady Żydów, jest krzywdzący. Każda szkoła w Stanach Zjednoczonych uczy o Holokauście, nie zważając na kontekst historyczny. Takie uproszczenia prowadzą do nieporozumień. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, wojna dotknęła wszystkich narodów.

Jednakże wszelkie generalizacje w tej sprawie są nieprawdziwe i w dużej mierze deformują widzenie przeszłości. Ważne, by prowadzić w tej kwestii otwartą dyskusję i zmieniać obowiązujące schematy.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie