Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dezercje w armii ukraińskiej. Jak polska granica staje się ucieczką dla żołnierzy?

Według najnowszych doniesień „Financial Times”, dezercja w ukraińskiej armii osiągnęła alarmujący poziom. W ciągu dziesięciu miesięcy 2024 roku prokuratura wszczęła aż 60 tysięcy spraw przeciwko żołnierzom, którzy opuścili swoje jednostki. To dwukrotny wzrost w porównaniu do lat 2022 i 2023, co stawia pod znakiem zapytania morale i kondycję sił zbrojnych Ukrainy.

Pobyt w Polsce jako okazja do ucieczki

Problem dezercji dotyczy również polskiego terytorium. Jak wynika z informacji przekazanych przez anonimowego przedstawiciela polskiej służby bezpieczeństwa, co miesiąc z obozów szkoleniowych w Polsce ucieka około dwunastki ukraińskich żołnierzy. Ruch ten często podejmowany jest w sytuacjach, gdy żołnierze uczestniczą w ćwiczeniach wojskowych w krajach sojuszniczych. Niekoniecznie jednak chodzi tylko o chęć ucieczki z linii frontu; wielu z tych mundurowych wskazuje na niedostateczne uzbrojenie jako jedną z kluczowych motywacji.

Rosnące frustracje i niezadowolenie

Według informacji płynących z Donbasu, setki żołnierzy miały zdezerterować z pozycji w rejonie Wuhłedaru, który później został przejęty przez rosyjskie siły. Przyczyny tej dezercji są zróżnicowane, jednak do protestu zmusiły ich m.in. niewystarczające dostawy broni i brak specjalistycznych szkoleń. W swoich wypowiedziach podkreślają, że obiecane wsparcie wojskowe nie zawsze się materializuje, co prowadzi do frustracji i zwątpienia w możliwość zwycięstwa.

Wojna, która nie ma końca

Ekspert z Kijowa, Ołeksandr Kowalenko, zwraca uwagę, że problem dezercji w ukraińskiej armii może się z czasem jedynie pogłębiać. Żołnierze, osłabieni i zmęczeni, z coraz większym dystansem patrzą na przedłużającą się wojnę oraz towarzyszące jej traumatyczne przeżycia. Ich sytuacja nie jest łatwa, a świadomość, że nie ma końca tego konfliktu, potęguje ich frustrację.

W obliczu tak dramatycznej sytuacji nie można lekceważyć rosnącego problemu dezercji. To nie tylko kwestia jednostkowych wyborów, ale także alarmujący sygnał o stanie morale w ukraińskich siłach zbrojnych.

Źródło/foto: Polsat News

AP/Alastair Grant
O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie