Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

CBA aresztowało burmistrza w związku z korupcją

W piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne ogłosiło zatrzymanie burmistrza Olecka, Karola S., oraz lokalnego przedsiębiorcy, Krzysztofa W. Mężczyźni mieli rzekomo wpływać na procedury przetargowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

CZYJA TO WINA?

Śledztwo, które nadzoruje Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, przebiega w związku z podejrzeniami o działania korupcyjne. Jak powiedziała prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska, odpowiednia decyzja o zatrzymaniu zapadła 17 grudnia. Burmistrz Karol S. i przedsiębiorca Krzysztof W. zostali oskarżeni o niezgodne z prawem porozumienie dotyczące przetargu na zimowe utrzymanie dróg w Gminie Olecko.

PRZESZUKANIA I DOWODY

W czasie akcji CBA przeprowadzono przeszukania w miejscach zamieszkania i działalności zatrzymanych oraz zabezpieczono dokumentację w Urzędzie Miejskim. Zarzuty, które usłyszał burmistrz, dotyczą nadużycia władzy dla osiągnięcia korzyści finansowych poprzez umowę z przedsiębiorcą. Krzysztof W. został oskarżony o wejście w porozumienie z burmistrzem oraz wręczenie łapówki jednemu z radnych Olecka.

NARUSZENIE PRAWA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Prokuratura podkreśla, że przygotowanie oferty między Karolem S. a Krzysztofem W. zablokowało dostęp do przetargu innym firmom, co naruszyło ustawy dotyczące prawa zamówień publicznych. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe oraz dozór policji, a burmistrz został zawieszony w pełnieniu obowiązków do zakończenia postępowania.

NOWE WŁADZE W URZĘDZIE

Obowiązki burmistrza przejęła wiceburmistrz Sylwia Wieloch, która zapewnia, że urząd funkcjonuje bez zakłóceń. Do piątkowego poranka nie wpłynęły żadne oficjalne dokumenty z prokuratury. Jak informuje prokuratura, sprawa jest częścią szerszego śledztwa dotyczącego korupcji w instytucjach publicznych w regionie, które do tej pory dotknęło już co najmniej 16 osób, w tym przedstawicieli lokalnych samorządów.

To nie pierwszy przypadek nadużyć w Podlaskiem, a sytuacja wywołuje szerokie społecznie dyskusje na temat kondycji lokalnych instytucji i zaufania społecznego. W obliczu tej sprawy, mieszkańcy mogą zastanawiać się, jak w przyszłości będą wyglądały przetargi publiczne oraz jakie działania podejmą władze, aby przywrócić zaufanie do zarządzania regionem.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie