Dzisiaj jest 16 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Były rektor Collegium Humanum opuścił areszt – nowe doniesienia z prokuratury

Prokurator Krajowy zdecydował o uchwały środka zapobiegawczego w odniesieniu do byłego rektora Collegium Humanum, Pawła Cz., w postaci tymczasowego aresztowania. Zamiast tego nałożył na podejrzanego nowe środki zapobiegawcze. Informację tę przekazała w sobotę prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej. Jak podaje źródło, podejrzany miał aktywnie współpracować z prokuraturą.

Środki zapobiegawcze

Nałożone środki zapobiegawcze obejmują poręczenie majątkowe w wysokości 2 milionów złotych, które wpłacono w piątek. Dodatkowo, Paweł Cz. nie może opuścić kraju, zostały mu zatrzymane dokumenty podróży, a także obowiązuje go zakaz wstępu na uczelnię oraz zbliżania się do jej pracowników. Dodatkowo, ma również zakaz wykonywania czynności nauczyciela akademickiego w Polsce.

Współpraca z prokuraturą

Jak zaznaczyła prokurator Calów-Jaszewska, w toku sprawy przeprowadzono szereg działań procesowych, w tym kilkadziesiąt przesłuchań i konfrontacji z udziałem podejrzanego. Paweł Cz. przebywał w areszcie od lutego. Prokurator podkreśliła, że na obecnym etapie nie zachodzi potrzeba dalej idącego stosowania aresztu, a sprawa zmierza ku zaawansowanemu etapowi. Paweł Cz. pozostaje wciąż do dyspozycji prokuratury.

Zarzuty i liczba podejrzanych

Były rektor Collegium Humanum został oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Dotychczas postawiono mu blisko 100 zarzutów, a w sprawie figuruje 55 podejrzanych, którym prokurator łącznie postawił 196 zarzutów.

Śledztwo w sprawie uczelni

Funkcjonariusze CBA prowadzą śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Collegium Humanum (obecnie Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) od lutego. „Newsweek” ujawnił, że uczelnia oferowała błyskawiczne kursy, po ukończeniu których można było uzyskać dyplom MBA, co z kolei otwierało drzwi do rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa. Zdecydowano, że dokumenty wydawane przez Collegium Humanum powinny być wspierane przez zagraniczne uczelnie, które w późniejszym czasie okazały się nieuprawnione do prowadzenia takich studiów.

Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi oraz członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, a także oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi. Do tej pory w ramach śledztwa CBA zatrzymało 28 osób, w tym byłego europosła i prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.

Zmiana nazwy uczelni i rekrutacja

W czerwcu Collegium Humanum zmieniło nazwę na „Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia”. Uczelnia przeprowadziła rekrutację na rok akademicki 2024/2025, przyjmując 1999 studentów na studia niestacjonarne, według informacji ministerstwa nauki. Niemniej jednak nie przekazano szczegółów dotyczących liczby studentów, którzy zostali przyjęci na studia stacjonarne.

Sprawa dotycząca Collegium Humanum z pewnością zyskuje na znaczeniu, a jej rozwój budzi wiele kontrowersji i emocji wśród społeczeństwa. Czy ta historia będzie miała dalsze, nieprzewidziane rozdziały? Czas pokaże.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie