Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bloger ujawnia trasy wojsk NATO w Polsce: „Informacje pochodzą od samych żołnierzy”

W jednej z aplikacji przeznaczonych dla biegaczy odkryto ścieżki treningowe żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów NATO, stacjonujących na terenie Polski. Analiza przeprowadzona przez autora bloga „Służby i Obywatel” ujawnia, jak łatwo można dotrzeć do takich informacji. „To stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa każdej armii” — podkreśla autor.

Strava – Niebezpieczny Narzędzie?

Strava to aplikacja, która umożliwia monitorowanie aktywności fizycznej, zarówno swoich dokonań, jak i osiągnięć innych użytkowników. Dzięki niej biegacze mogą projektować trasy oraz dzielić się nimi z innymi. Warto zaznaczyć, że wielu użytkowników ujawnia swoje prawdziwe dane osobowe, co może mieć poważne konsekwencje.

Zagrożenia w Okolicach Baz Wojskowych

W związku z rosnącym zagrożeniem autor bloga zaczął badać lokalizacje w pobliżu polskich obiektów wojskowych. Jego dochodzenia doprowadziły do odkrycia tras biegowych, które wybierają m.in. żołnierze Gwardii Narodowej z USA stacjonujący w Żaganiu, reprezentujący stany takie jak Iowa, Illinois czy Wirginia. Znajomość ich personaliów umożliwia zidentyfikowanie jednostek, które na stałe wysyłają swoje kontyngenty do Polski.

Inne Odkrycia w Polsce

Autor bloga zidentyfikował także podobne aktywności w okolicach innych baz, takich jak Świętoszów, Skwierzyna, Powidz, Rzeszów, Bemowo Piskie czy Drawsko Pomorskie. Sumarycznie mowa o nawet tysiącu amerykańskich żołnierzy, których aktywność ujawnia wrażliwe informacje.

Globalne Zagrożenie i Świadomość

To nie tylko problem związany z żołnierzami amerykańskimi. Na Stravie można także znaleźć europejskich żołnierzy, na przykład Francuzów w Wędrzynie, gdzie odbywają treningi dla ukraińskich wojsk. Nazwy tras, takie jak „Tour du Lac” czy „Cote le long de la route”, jednoznacznie wskazują na ich obecność. Nie zapominajmy również o Polskim Wojsku, w tym pilotach z bazy w Łasku, którzy mogą być równie narażeni na niepożądane ujawnienie informacji.

Podsumowanie

Na koniec autor bloga z tych wszystkich danych wyciąga bardzo pesymistyczne wnioski. Obecnie w Polsce stacjonuje około 10 tys. amerykańskich żołnierzy oraz setki wojskowych z innych państw NATO. Przyjmuje się, że około 2 proc. z nich aktywnie korzysta z aplikacji Strava, co może prowadzić do niewłaściwego oszacowania składu poszczególnych baz. „Wydaje się, że wiele osób zapomina o bezpieczeństwie swoich informacji” — kończy autor, podkreślając powagę sytuacji.

Źródło: Onet.pl, sluzbyiobywatel.pl

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie