Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Algieria wybiera chińskie okręty, odrzuca oferty Rosji

Algieria postanowiła zrezygnować z zakupu rosyjskich korwet projektu 22380, decydując się na jednostki typu 056 produkcji chińskiej. Ta zmiana jest kolejnym krokiem w kierunku zacieśnienia współpracy Algierii z Chinami, co odbywa się kosztem dotychczas dominującego dostawcy uzbrojenia, jakim była Rosja. Dla Moskwy to poważny cios, gdyż Algieria była jednym z kluczowych klientów Kremla na afrykańskim rynku broni.

Przez lata Rosja próbowała sprzedać Algierii swoje okręty wojenne, począwszy od patrolowych korwet klasy Wasilij Bykow projektu 22160, a kończąc na bardziej zaawansowanych korwetach 22380, które były uzbrojone w przeciwokrętowe pociski rakietowe Ch-35. Plany sprzedaży zaczęły się jednak załamywać po tym, jak w 2023 roku Algieria nabyła pierwszą korwetę od Chin, wyprodukowaną przez stocznię Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group, uznawaną za jedną z wiodących w branży.

Aktualnie korweta typu 056 to jeden z najnowocześniejszych okrętów wojennych działających w rejonie Afryki. Okazała się tak udanym zakupem, że Algieria ogłosiła decyzję o nabyciu kolejnych sześciu jednostek, z planem budowy przynajmniej jednej z nich w krajowej stoczni. Portal Infodefensa donosi, że aby to zrealizować, Algieria rozpoczęła współpracę z Włochami w zakresie rozbudowy stoczni w Annabie. Po zakończeniu prac, stocznia ta będzie mogła produkować korwety o długości kadłuba do 50 metrów.

Chiny szybko zdobywają coraz większy udział w algierskim rynku zbrojeniowym, wypierając rosyjskie produkty. Wśród nowych nabytków znajdują się pociski manewrujące YJ-12B i CX-1, drony CH-4 i WJ-700, a także systemy artylerii rakietowej WM-80 oraz samobieżne haubice PLZ-45. Biorąc pod uwagę obecne zakupy, Algieria rozważa też nabycie chińskich czołgów podstawowych VT-4, które mogłyby zastąpić starsze modele T-55 i T-62.

Zmiana partnera handlowego stanowi bolesny cios dla Rosji, która z perspektywy Algierii postrzegała się jako lojalny dostawca. Z danych Washington Institute wynika, że blisko 85% sprzętu i broni używanej w algierskiej armii pochodzi z Rosji. Mimo to, Algieria finalizuje z Rosją zakup myśliwców piątej generacji Su-57, które charakteryzują się technologią stealth, co oznacza obniżoną wykrywalność.

Algieria była dla Rosji kluczowym rynkiem w dziedzinie marynarki wojennej. Kraj ten kupił do tej pory dwa rosyjskie okręty podwodne z napędem elektrycznym i spalinowym projektu 877 oraz cztery okręty z projektu 636.6, które są wyposażone w silosy na pociski manewrujące Kalibr.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie