Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Algieria wybiera chińskie okręty, odmawia współpracy z Rosją

Algieria podjęła decyzję o rezygnacji z zakupu rosyjskich korwet projektu 22380 i zamiast tego postawiła na chińskie jednostki typu 056. To kolejny krok w kierunku zacieśnienia współpracy tego kraju z Chinami, co stanowi cios dla Rosji, dotychczasowego kluczowego dostawcy broni. Kreml odczuwa tę zmianę szczególnie mocno, gdyż Algieria była jednym z jego najważniejszych klientów w Afryce.

Od lat, Rosja usiłowała dostarczyć Algierii swój sprzęt wojskowy, począwszy od patrolowych korwet klasy Wasilij Bykow projektu 22160, a kończąc na korwetach 22380 wyposażonych w przeciwokrętowe pociski rakietowe Ch-35. Jednakże po zawarciu umowy na zakup chińskiej korwety w 2023 roku, plany sprzedaży rosyjskich jednostek zaczęły się kruszyć. Chętnego odbiorcę znalazła korweta zbudowana przez chińską stocznię Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group, uznaną w branży za lidera w produkcji okrętów.

Czynniki Nowoczesności

Korweta typu 056, w chwili obecnej uznawana jest za jeden z najnowocześniejszych okrętów wojennych na wodach Afryki. Zakup tej jednostki przez Algierię okazał się na tyle korzystny, że kraj postanowił zamówić kolejne sześć takich okrętów, przy czym przynajmniej jeden z nich będzie budowany w rodzimych stoczniach. Informację tę przekazał portal Infodefensa.

Aby to zrealizować, Algieria rozpoczęła rozbudowę stoczni w Annabie w kooperacji z włoskimi partnerami. Po zakończeniu tego projektu, nowo utworzona stocznia powinna być zdolna do produkcji korwet o kadłubie do 50 metrów długości, znajdując się tym samym w czołówce producentów w regionie.

Wzmocnienie Współpracy Chińsko-Algierskiej

Chiny zyskują na znaczeniu na rynku zbrojeniowym w Algierii, wypierając rosyjskie produkty. W dokonanym przez ten kraj zestawieniu znajdują się m.in. pociski manewrujące YJ-12B i CX-1, drony CH-4 i WJ-700, a także nowoczesne systemy artylerii rakietowej WM-80 oraz haubice PLZ-45. Nie można pominąć również systemów rakiet przeciwpancernych HJ-12 i zaawansowanej elektroniki w postaci systemów walki elektronicznej CHL-906. Co więcej, doniesienia z sierpnia ubiegłego roku sugerują, że Algieria może zainwestować w chińskie czołgi podstawowe VT-4, co w naturalny sposób zastąpiłoby nieznaczną liczbę czołgów rosyjskich T-55 oraz T-62.

Zmiana partnera handlowego stanowi poważne osłabienie dla Rosji, która zawsze postrzegała Algierię jako wiernego klienta. Z danych Washington Institute wynika, że ponad 85% sprzętu w algierskiej armii pochodzi z rosyjskich zakładów. Algieria obecnie sfinalizowuje także zakup myśliwców piątej generacji Su-57, które wyróżniają się nowoczesną technologią stealth, gwarantującą zmniejszoną wykrywalność.

Znaczenie Algierii dla Rosji

Algieria miała dla Rosji kluczowe znaczenie w zakresie marynarki wojennej. Do tej pory kraj ten nabył dwa rosyjskie okręty podwodne z napędem elektrycznym i spalinowym projektu 877, a także cztery okręty podwodne projektu 636.6, które zostały wyposażone w silosy na pociski manewrujące Kalibr. Spadek zainteresowania rosyjską bronią w Algierii może wpłynąć na przyszłe relacje między tymi krajami i zniweczyć dotychczasowe ustalenia w zakresie współpracy wojskowej.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie