Algieria zrezygnowała z zakupu rosyjskich korwet projektu 22380 na rzecz chińskich jednostek typu 056, co oznacza kolejny krok w kierunku intensyfikacji współpracy między tym krajem a Chinami, kosztem dotychczasowego głównego dostawcy broni, czyli Rosji. To poważny cios dla Kremla, gdyż Algieria była jednym z jego kluczowych partnerów zbrojeniowych w Afryce.
Współpraca z Chinami
Rosja od lat próbowała sprzedać Algierii swoje okręty wojenne, najpierw oferując patrolowe korwety klasy Wasilij Bykow projektu 22160, a później korwety projektu 22380, które miały być wyposażone w przeciwokrętowe pociski rakietowe Ch-35. Jednakże plany te zaczęły się kruszyć w 2023 roku, gdy Algieria podjęła decyzję o zakupie korwety z Chin, zbudowanej przez renomowaną stocznię Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group, znaną na całym świecie jako producent okrętów wojennych.
Nowoczesne jednostki
Korweta typu 056 szybko zdobyła uznanie w Algierii, co skłoniło tamtejsze władze do zakupu kolejnych sześciu jednostek. Przynajmniej jedna z nich ma być skonstruowana w algierskiej stoczni, co ogłoszono na portalu Infodefensa. W tym celu Algieria już rozpoczęła modernizację stoczni w Annabie przy wsparciu włoskich partnerów. Po zakończeniu prac ma ona być zdolna do budowy okrętów wojennych klasy korwet o długości kadłuba do 50 metrów.
Rosnący wpływ Chin
Chiny dynamicznie zwiększają swój udział w algierskim rynku zbrojeniowym, zastępując Rosję jako dominującego dostawcę broni. Wśród znaczących zakupów z Chin znajdują się nie tylko okręty, ale także różnorodne systemy uzbrojenia, takie jak pociski manewrujące YJ-12B i CX-1, drony CH-4 i WJ-700, a także systemy artylerii rakietowej WM-80 i samobieżne haubice PLZ-45. Istnieją także doniesienia o planach zakupu chińskich czołgów podstawowych VT-4, które mogłyby zastąpić starsze modele T-55 i T-62.
Trudna sytuacja Rosji
Ta zmiana w strategii zakupowej Algierii jest bolesnym sygnałem dla Rosji. Wszakże kraj ten postrzegał Algierię jako lojalnego klienta, z ponad 85 procentami sprzętu wojskowego w algierskiej armii pochodzącymi z produkcji rosyjskiej. Obecnie Algieria finalizuje także zamówienie rosyjskiego myśliwca piątej generacji Su-57, charakteryzującego się technologią stealth, co podkreśla złożoność sytuacji na rynku zbrojeniowym.
Algieria była dla Rosji wyjątkowym klientem, zwłaszcza w obszarze marynarki wojennej. Kraj ten nabył już dwa rosyjskie okręty podwodne projektu 877, a także cztery okręty projektu 636.6, które są wyposażone w silosy dla pocisków manewrujących Kalibr.
Źródło/foto: Interia