W liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski skrytykował działania władz państwowych, które, jego zdaniem, mają na celu ograniczenie obecności chrześcijaństwa w edukacji. Hierarcha podkreślił, że zmniejszenie liczby godzin lekcji religii w szkołach stanowi próbę zamykania drzwi przed Chrystusem. Wzywając do czujności, abp Jędraszewski zaznaczył, że współczesne wyzwania dotyczące edukacji katolickiej są ogromne.
LIST ABP. JĘDRASZEWSKIEGO W DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w kościołach Archidiecezji Krakowskiej, odczytywany jest list metropolity. Abp Jędraszewski nawiązał do św. Szczepana, przypominając, że od początku istnienia Kościoła świadectwo o Zwycięskim Chrystusie nierzadko wiązało się z cierpieniem i męczeństwem. W kontekście obecnych problemów ważne jest według niego kształtowanie katolickiego wykształcenia, co stało się priorytetem dla narodu i Kościoła.
EDUKACJA ZDROWOTNA W SZKOŁACH
Abp Jędraszewski nie szczędził słów krytyki wobec wprowadzania nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej. Wskazał, że może on stanowić zagrożenie moralne, zwłaszcza dla najmłodszych uczniów. Metropolita podkreślił, że w obecnych czasach jeszcze bardziej wzrasta odpowiedzialność rodziców za należyte nauczanie swoich dzieci. Apelował o solidarną postawę sprzeciwu wobec wszelkich działań, które mogą zaszkodzić dzieciom i młodzieży.
POTRZEBA WSPARCIA KATOLICKIEJ EDUKACJI
Abp Jędraszewski podkreślił, że należy wspierać istniejące katolickie placówki edukacyjne oraz inicjować tworzenie nowych, aby zaspokoić rosnące potrzeby kształcenia młodego pokolenia w duchu katolickim. Wśród katolickich instytucji w Archidiecezji funkcjonują obecnie 53 przedszkola, 27 szkół podstawowych, 13 szkół średnich i dwa uniwersytety. Hierarcha zapewnił, że w tych szkołach nadrzędną rolę będą pełnili rodzice, którzy mają prawo do decydowania o edukacji swoich dzieci.
KONTROWERSJE ZWIĄZANE Z EDUKACJĄ ZDROWOTNĄ
Od roku szkolnego 2025/2026 planowane jest wprowadzenie edukacji zdrowotnej jako obowiązkowego przedmiotu. Ma on obejmować zagadnienia związane z ruchem antyszczepionkowym, dezinformacją o szczepieniach oraz różnymi aspektami seksualności. Konferencja Episkopatu Polski wyraża zaniepokojenie,ujący ten temat jako sprzeczny z ustawą zasadniczą. Minister edukacji, Barbara Nowacka, stwierdziła tymczasem, że edukacja zdrowotna jest „szalenie potrzebna polskiej młodzieży”, zwracając uwagę na jej rolę w profilaktyce zdrowotnej.
Na sekrety dotyczące kształcenia młodego pokolenia oraz moralności rodzice i nauczyciele powinni zwrócić szczególną uwagę, gdyż przyszłość Kościoła i narodu leży w wspólnej trosce o edukację w duchu wartości katolickich.