Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, w swoim liście pasterskim, który skierował do wiernych archidiecezji w niedzielę z okazji rozpoczynającego się adwentu, przywołał słowa św. Jana Pawła II z 1997 roku, aby zachęcić do obrony krzyża. Nawiązał przy tym do kontrowersyjnego tematu usuwania krzyży z urzędów, podkreślając, że taka idea jest sprzeczna z polską tradycją. Dodał, że planowane są również ograniczenia w nauczaniu religii w szkołach, a nowy przedmiot, edukacja zdrowotna, nazwał “deprawującym dzieci”.
ROK JUBILEUSZOWY I ZNACZENIE KRZYŻY
Hierarcha przypomniał, że zgodnie z wolą papieża Franciszka, Rok Jubileuszowy, obchodzony przez Kościół katolicki co 25 lat, zainauguruje w diecezjach Święto Świętej Rodziny, 29 grudnia. Tego dnia uroczyście wniesione zostaną krzyże do katedr, które mają szczególne znaczenie dla lokalnych wspólnot — zarówno historyczne, jak i artystyczne. Te symbole pozostaną w katedrach przez cały rok.
W katedrze wawelskiej zagości replika krzyża z Nowej Huty, którego bronili mieszkańcy w 1960 roku, wspierani przez biskupa Karola Wojtyłę. Metropolita zwrócił uwagę, że to przypomnienie dramatycznych, ale pełnych nadziei wydarzeń sprzed 64 lat. Odniósł się także do słów św. Jana Pawła II, które padły 4 czerwca 1997 roku w Zakopanem. Papież mówił o krzyżu na Giewoncie, który „spogląda pod Bałtyk i jest niemym, lecz wymownym świadkiem czasów”. Wtedy wzywał do obrony krzyża, dziękując jednocześnie za jego obecność w szkołach, urzędach i szpitalach.
CONTROWERSJE I APEL METROPOLITY
Zdaniem abp. Jędraszewskiego, przesłanie papieża pozostaje nadal aktualne. Wskazał na to, że w niektórych urzędach postanowiono usuwać krzyże z przestrzeni publicznej, powołując się na ideę „świeckiego państwa”. Dodatkowo, metropolita stwierdził, że ta zmiana, tak sprzeczna z tradycją narodową, wiąże się z planowanym ograniczeniem nauczania religii w szkołach. W miejsce tego przedmiotu, wprowadzany ma być obowiązkowy wydział, który, w jego ocenie, “deprawuje umysły i sumienia już małych dzieci”.
— Nie możemy na to pozwolić – apelował Jędraszewski, zwracając uwagę na złamanie konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci. Hierarcha dodał, że naruszane są inne prawa obywatelskie. — Modlitwa pozostaje naszą bronią – zakończył arcybiskup.
Źródło/foto: Onet.pl
Lukasz Gagulski / PAP