Finansowi eksperci alarmują. Planowany do wprowadzenia przez rząd tzw. podatek cukrowy może przynieść opłakane skutki dla gospodarki. Jeśli podatek spowoduje spadek popytu na obłożone nim produkty – a to bardzo prawdopodobne, wielu przedsiębiorstwom grozi bankructwo. Tym samym zmniejszą się dochody z VATu i może wzrosnąć bezrobocie. Hamowanie konsumpcji w środku pandemii – która i tak doprowadziła do jej spadku o nawet 20 proc. w niektórych sektorach – to karkołomny pomysł.
Podatek cukrowy uderzy w małe przedsiębiorstwa
Jan Kolański, prezes spółki Colian znanej z produkcji oranżady Helena twierdzi, że podatek cukrowy (czy też opłata cukrowa) teoretycznie może pomóc w załataniu dziury budżetowej, ale powinno się go rozpatrywać w szerszej perspektywie, biorąc pod uwagę dalekosiężne konsekwencje wprowadzenia go dla całej gospodarki i dla rynku pracy. Tymczasem wiele wskazuje na to, że podatek cukrowy może doprowadzić do spadku konsumpcji obłożonych nim produktów, co spowoduje bankructwo wielu małych przedsiębiorstw – w tym przedsiębiorstw rodzinnych. To z kolei przełoży się na wysokie bezrobocie.
Konsumpcja może spaść przez podatek cukrowy
Ponadto – jak wskazuje Kolański – niska konsumpcja produktów, na które nałożony zostanie nowy podatek, poskutkuje spadkiem wpływów z podatku VAT do budżetu państwa, co także stawia pod znakiem zapytania ideę łatania z jego pomocą dziury budżetowej. Kolański przypomina także, że już teraz mamy do czynienia ze spadkiem konsumpcji na poziomie od 11 do 20 proc. w niektórych sektorach.
Zdaniem prezesa spółki Colian nowy podatek wprowadzony w trakcie najpoważniejszego od trzech dekad kryzysu gospodarczego skrajnie obciąży przedsiębiorców, którzy nie będą w stanie poradzić sobie na rynku. Jan Kolański zdaje się jednak nie brać pod uwagę zdrowotnych aspektów wprowadzenia podatku cukrowego, który z założenia ma doprowadzić do spadku konsumpcji niektórych produktów, np. napojów słodzonych, co posłużyłoby walce z otyłością i być może w przyszłości w znacznej mierze odciążyłoby finansowo polską służbę zdrowia.
źródło: własne/BiznesExpert