Dzisiaj jest 5 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

„Międzynarodowy raport: Czy demokracja prowadzi do konfliktów?”

W najnowszym odcinku podcastu „Raport Międzynarodowy” gościł dr Witold Sokała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem dyskusji był stan polskiej demokracji oraz wpływ wewnętrznego konfliktu, określanego mianem zimnej polsko-polskiej wojny domowej, na zdolność kraju do prowadzenia efektywnej polityki zagranicznej.

KONFLIKT POLITYCZNY W POLSCE

Witold Jurasz, prowadzący rozmowę, pyta swojego gościa, czy intensywność politycznych sporów w Polsce można uznać za standard demokratyczny, czy też ich obecna skala to już aberracja. To pytanie staje się punktem wyjścia do głębszej analizy. Zastanawiają się, co tkwi u podstaw polskiego konfliktu politycznego. Czy problem wynika z tego, że lewica nie jest prawdziwą lewicą, liberałowie nie działają jak liberałowie, a prawica traci sens? A może przyczyna leży w tym, że elity postsolidarnościowe gorzej pojmują kwestię kompromisu niż ich postkomunistyczni poprzednicy?

LIBERAŁOWIE I WARTOŚCI

Prowadzący porusza również zagadnienie przynależności ideowej polskich liberałów do elit, co jest w ich przypadku mocno zarysowane w odróżnieniu od przeciwników politycznych. Ponadto, prawica, wiecznie w antagonizmie z nowoczesnością, również zdaje się być w konflikcie z fundamentalnymi wartościach współczesnego Zachodu.

POLITYKA ZAGRANICZNA A SYMBOLIKA

W dalszej części rozmowy Jurasz i Sokała podejmują temat „pawia i papugi” jako metafory podejścia polskich elit do polityki zagranicznej. Zastanawiają się, czy realne jest osiągnięcie kompromisu, który nastawiałby Polskę na pracę organiczną, zamiast na romantyczne zrywy, co jest bliskie zarówno prawicy, jak i liberałom. Pojawia się dylemat – czy praca organiczna będzie miała szansę w obliczu rodzimych romantyzmów?

INTELIGENCJA A POLITYKA

Jurasz zwraca uwagę na to, że ton polskiej polityki często nadaje inteligencja, która w większości pochodzi ze środowisk chłopskich lub szlacheckich. Wydaje się, że niewielką rolę w tym kontekście odgrywa klasa mieszczańska, która zbudowała współczesne państwa na Zachodzie. Prowadzący przywołuje również tezę Roberta Krasowskiego, poddając w wątpliwość jej aktualność, biorąc pod uwagę liczne przypadki pół— i ćwierćinteligentów w politycznych działaniach.

EKSPLORACJA NOWYCH ELIT

Na koniec rozmowy duetu Jurasz-Sokała pojawia się refleksja na temat przyszłości polskiej polityki. Czy wynikłe po roku 1990 nowe elity, jeśli wejdą do gry, przyniosą poprawę, czy raczej pogorszą sytuację? Tego pytania jeszcze nikt nie potrafi jednoznacznie rozstrzygnąć, a odpowiedzi mogą być zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne.

Jeśli chcesz poznać szczegóły tej fascynującej rozmowy, koniecznie wysłuchaj najnowszego odcinka podcastu „Raport Międzynarodowy”.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie