Dzisiaj jest 5 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Najcenniejsze złoża złota na świecie – miliardowe skarby natury

Niecodzienne odkrycie miało miejsce w środkowych Chinach, gdzie natrafiono na olbrzymie złoża złota, szacowane na około 80 miliardów dolarów. Lokalne media informują, że głęboko pod ziemią, na poziomie do 3 tysięcy metrów, znaleziono ponad tysiąc ton tego cennego kruszcu.

Rewolucyjne złoto w Hunan

W prowincji Hunan odkryto największe na świecie wysokiej jakości złoża złota, usytuowane w pobliżu istniejących kopalni. Wstępne badania mówią o wartości powyżej 600 miliardów juanów, co w przeliczeniu daje około 83 miliardów dolarów. Instytut Geologiczny Prowincji Hunan ujawnił informację o odkryciu pod koniec listopada. Naukowcy zidentyfikowali ponad 40 żył złota, gdzie na głębokości przekraczającej 2 tysięcy metrów znajduje się około 330 ton kruszcu. Eksperci zastosowali trójwymiarowe modele komputerowe, które sugerują, że całkowita ilość złota może wynosić nawet 1,1 tys. ton metrycznych na głębokości 3 tysięcy metrów.

Potencjalne zyski i wyzwania

Dokonano kilku odwiertów, które pozwoliły na pobranie próbek kruszcu. Eksperci wskazują, że gęstość materiału wynosi 138 gramów na tonę, co czyni je stosunkowo bogatymi w porównaniu do innych światowych kopalni. Władze Chin zostaną teraz zobowiązane do przeprowadzenia skrupulatnych badań oraz oszacowania rzeczywistych rezerw tego cennego zasobu. Zgodnie z prognozami naukowców z Instytutu Geologicznego Prowincji Hunan, złoża mogą być jeszcze większe, niż dotychczas przyjęto.

Chiny dominują w produkcji złota

Tego rodzaju odkrycie przyczyniło się do spadku znaczenia kopalni South Deep w Republice Południowej Afryki, która do tej pory szczyciła się posiadaniem około 900 ton metrycznych rudy. Z raportu Hunan Gold Corporation wynika, że wartość odkrytego zasobu pozostaje niejasna, biorąc pod uwagę głębokość złoż. Mimo to, akcje firmy, mającej w tym miejscu kilka kopalni, szybko wzrosły po ogłoszeniu nowiny. Chiny, będące największym producentem złota na świecie, odpowiadają za około 10% globalnej produkcji, a wieści o nowych złożach automatycznie wpłynęły na wzrost cen kruszcu.

Ostatnie wydarzenia niewątpliwie zwiastują znaczące zmiany w świecie górnictwa, a Chiny stawiają się na prowadzeniu w tej dziedzinie. Z takim zasobem złota lokalna gospodarka zyska nową siłę napędową i być może wpłynie na globalny rynek metali szlachetnych.

Źródło/foto: Polsat News

Unsplash
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie