Dzisiaj jest 5 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polski astronauta wyruszy w kosmos. Znamy datę misji Ignis.

Ignis to nazwa polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną, której szczegóły zostały ujawnione w poniedziałek. Głównym uczestnikiem misji będzie polski astronauta dr Sławosz Uznański, a start planowany jest na wiosnę 2025 roku.

Nowe horyzonty dla Polski

Podczas prezentacji minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podkreślił znaczenie kosmicznych technologii w codziennym życiu. – Dzisiejsze wydarzenie oznacza ogromny krok naprzód, nie tylko dla polskiej gospodarki, ale również dla społeczeństwa – stwierdził. Jak dodał, misja Ignis to „przedsięwzięcie technologiczno-naukowe, które przyniesie korzyści nie tylko Polsce, ale również międzynarodowej społeczności”. Podczas eksperymentów polskie firmy i instytucje naukowe będą realizować badania, które mają wpłynąć na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych. W programie znalazły się m.in. badania mikrobiomu ludzkiego oraz testy nowych materiałów i projektów związanych ze sztuczną inteligencją.

Sławosz Uznański – druga twarz polskiego astronauty

Dr Uznański, który w 2022 roku został wybrany do rezerwy astronautów ESA, od września 2023 roku jest astronautą projektowym tej agencji. Misja Ignis będzie częścią większego przedsięwzięcia – misji Ax-4, która ma ruszyć wiosną 2025 roku, najwcześniej w kwietniu, jak ogłosił prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. Ax-4 będzie drugą komercyjną misją załogową z udziałem astronauty projektowego ESA i jest dofinansowywana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Eksperymenty w warunkach mikrograwitacji

W trakcie 14-dniowej misji dr Uznański zrealizuje kilkanaście eksperymentów przygotowanych przez polskie firmy i instytucje. Badania prowadzone będą w warunkach mikrograwitacji, skupiając się na kwestiach zdrowia astronautów, mikrobiomu, rozwoju nowych materiałów oraz technologii, w tym sztucznej inteligencji. Planowane są także działania edukacyjne, które mają angażować szerszą publiczność.

Przełomowy moment dla polskiego sektora kosmicznego

Prof. Grzegorz Wrochna zaznaczył, że misja Ignis stanowi kamień milowy nie tylko dla krajowego sektora kosmicznego. – Udział trzynastu polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, stworzonych przez polskich naukowców i inżynierów, otworzy nowe możliwości dla badań w Polsce. Długofalowo zwiększy to naszą konkurencyjność na scenie międzynarodowej. Dr Sławosz Uznański, jako drugi Polak w kosmosie, stanie się ambasadorem polskiej nauki i inspiracją dla przyszłych pokoleń – podkreślił.

Źródło/foto: Polsat News

gov.pl/web/rozwoj-technologia
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie