Dzisiaj jest 5 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rosja wyróżnia Koreę Północną, podczas gdy Polska konsekwentnie unika takiego gestu

Władze Rosji wystosowały zaproszenie do Korei Północnej, by wzięła udział w defiladzie na Placu Czerwonym, która odbędzie się 9 maja 2025 roku. Informację tę ujawniła służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Warto przypomnieć, że w okresie Układu Warszawskiego polskie wojska również brały udział w podobnych uroczystościach w Moskwie. Ostatni raz Polacy maszerowali po Placu Czerwonym w 2010 roku, z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

OCZEKIWANIA I PODZIĘKOWANIA

Minister obrony Rosji, Andriej Biełousow, który obecnie przebywa z wizytą w Korei Północnej, wyraził oczekiwania na pozytywną odpowiedź w sprawie wysłania jednostki Korei Północnej do Moskwy na wspomnianą paradę. Podczas spotkania z Kim Dzong Unem, Biełousow dziękował północnokoreańskiemu przywódcy za wzmacnianie więzi między oboma krajami. Wizytę rozpoczął 29 listopada i planuje szereg dwustronnych rozmów z przedstawicielami północnokoreańskiego kierownictwa wojskowego.

ZAANGAŻOWANIE KOREI PŁN. W KONFLIKT W UKRAINIE

Zgodnie z informacjami ze Stanów Zjednoczonych, istnieje możliwość, że tysiące północnokoreańskich żołnierzy stacjonujących w Rosji wkrótce angażować się będą w działania bojowe przeciwko Ukrainie. Koreańczycy już teraz wspierają Rosję, jednak nie wykorzystali jeszcze wszystkich swoich możliwości. Od marca 2024 roku, Rosja dostarczyła Korei Północnej ponad milion baryłek ropy naftowej, a eksperci sugerują, że to forma zapłaty za dostawy broni i wsparcie wojskowe.

WSPARCIE DLA KOREI PŁN.

Analizy niemieckiej Fundacji Friedricha Naumanna wskazują, że Korea Północna mogłaby dostarczyć Rosji uzbrojenie o wartości około 5,5 miliarda dolarów. Rosja planuje także coroczne dostawy od 600 do 700 tysięcy ton ryżu do Korei Północnej, a dla każdego koreańskiego żołnierza walczącego na Ukrainie, ma w zamyśle płacić dwa tysiące dolarów miesięcznie. Tę informację przekazała gazeta „The Korea Herald”.

PARADA Z 2020 ROKU I BOJKOTY

Przypomnijmy, że w 2020 roku na Placu Czerwonym zorganizowano paradę z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Uroczystości, pierwotnie zaplanowane na 9 maja, zostały przeniesione z powodu pandemii COVID-19, a Polska nie wzięła w nich udziału. W paradzie uczestniczyły wojska z różnych krajów, takich jak Azerbejdżan, Armenia, Białoruś czy Indie. Również w 2015 roku wiele państw zbojkotowało obchody 70. rocznicy zakończenia wojny, co było efektem pierwszej agresji Rosji na Ukrainę w 2014 roku.

HISTORIE Z PRZESZŁOŚCI

Polski kontyngent brał ostatni raz udział w defiladzie w 2010 roku, maszerując w składzie obok byłych państw ZSRR. Z kolei w 1985 roku w Moskwie maszerowali weterani Wojska Polskiego z 1 Polskiej Dywizji Piechoty. Lata 90. XX wieku przyniosły skromniejsze obchody Dnia Zwycięstwa, które jednak po dojściu Władimira Putina do władzy nabrały nowego znaczenia, stając się jednym z największych narodowych świąt w Rosji.

W tak dramatycznym momencie historii, atmosfera zbliżenia Korei Północnej i Rosji budzi wiele kontrowersji. Czy z tych stosunków wyniknie coś więcej, czy to jedynie chwilowy sojusz w obliczu wspólnych interesów? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – historia lubi się powtarzać, a świat z niepokojem obserwuje te niepewne ruchy.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie