W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy budżetowej, a posłowie już zapowiedzieli swoje poprawki. Jeśli te będą zaakceptowane przez większość sejmową, pracownicy sfery budżetowej mogą liczyć na podwyżkę sięgającą 15 proc. od 1 stycznia 2025 roku. Oto szczegóły dotyczące tej sytuacji.
Dotychczasowe Wzrosty Płac w Budżetówce
W bieżącym roku wynagrodzenia w sektorze budżetowym wzrosły o 20 proc., a nauczycieli aż o 30 proc. Rząd zapowiadał wprowadzenie mechanizmu corocznej waloryzacji płac nauczycieli, a jednak w projekcie przyszłorocznego budżetu zaproponował jedynie wzrost o pięć procent, odpowiadający inflacji. Pracownicy budżetówki oraz związki zawodowe już krytykują tę propozycję, wskazując na brak realnego wzrostu płac.
Reakcja Związków Zawodowych
Przedstawiciele związków zawodowych podkreślają, że decyzja rządu nie przyniesie prawdziwego wzrostu wynagrodzeń w przyszłym roku, a w przypadku wyższej inflacji może wręcz prowadzić do ich realnego obniżenia. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w swoim stanowisku wykazuje, że takie podejście do płac w sferze publicznej jest nieakceptowalne.
Oczekiwania na Przyszłość
Trzy największe centrale związkowe już apelowały o 15-procentowe podwyżki w sektorze budżetowym od 2025 roku, jednak rząd pozostaje stanowczy w swojej decyzji. W takim kontekście parlamentarzyści z koła Razem zapowiedzieli złożenie poprawek do projektu budżetu, nawołując inne partie polityczne do wsparcia tej inicjatywy.
Głosy z Parlamentu
Poseł Adrian Zandberg zwrócił uwagę, że rok temu klasa polityczna zdawała się rozumieć, iż oszczędzanie na pracownikach budżetowych to droga do nikąd. Przypomniał, że w ubiegłym roku budżet został zrównoważony, a w tym znów wracamy do starych błędów, które obciążają sektor publiczny. Zdaniem Zandberga praca w sferze publicznej powinna być odpowiednio wynagradzana.
Gdzie Uciekać Pracownikom?
Podwyżki miałyby także przeciwdziałać odpływowi wykwalifikowanych pracowników do sektora prywatnego, gdzie wynagrodzenia są zdecydowanie wyższe. W projekcie budżetu na rok 2025 przewidziano wzrost płac o 5 proc. również dla parlamentarzystów oraz najważniejszych przedstawicieli władzy, w tym prezydenta, premiera i ministrów.