Dzisiaj jest 16 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Polscy zbiegowie w Dubaju – jakie mają życie u szejków?

Gdyby władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich podjęły decyzję o jednoczesnym wydaniu wszystkich zbiegów z Polski, nasze władze prawdopodobnie wysłałyby po nich wojskowy samolot transportowy. Sebastian Majtczak, najgłośniejszy przypadek, to jednak tylko jeden z wielu, którzy ukrywają się w tym regionie.

Uciekinierzy w Dubaju

Zastanawiając się, ilu Polaków przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), uciekając przed wymiarem sprawiedliwości, warto zwrócić uwagę na sytuację w kraju szejków. Jak wskazuje ekspert zajmujący się ekstradycją, „jeżeli z jednego kraju można przejąć w tym samym czasie większą grupę osób — kilka czy kilkanaście, to danie takich wniosków jest niczym niezwykłym”. Aktualnie w rejestrze Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej znajduje się sześć wniosków o ekstradycję do Emiratów, z których wiele złożonych było w ostatnich miesiącach.

Sprawa Majtczaka

Sebastian Majtczak, 33-letni mieszkaniec Łodzi, stał się obiektem zainteresowania medialnego po tragicznym wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo podróżujące z małym dzieckiem. Po zdarzeniu uciekł do Dubaju, gdzie został aresztowany, a następnie jednak zwolniony. Grozi mu do ośmiu lat więzienia, a Polska rządzi się nadzieją, że z pomocą nowych umów dotyczących ekstradycji, uda się sprowadzić go z powrotem do kraju.

Prawdziwy gangsterski obraz

Kiedy mowa o zbiegach w Dubaju, nie sposób pominąć Piotra Obarzanka, który jest poszukiwany jako szef zorganizowanej grupy przestępczej. Obarzanek, według śledztwa dziennikarskiego, kierował gangiem zajmującym się między innymi nielegalnymi automatami do gier hazardowych. W 2022 roku Polska zawarła umowę ekstradycyjną z ZEA, co teoretycznie powinno ułatwić służbom ściganie przestępców.

Obecnie Obarzanek, lokalnie znany jako jeden z producentów muzycznych, od pięciu lat unika ekstradycji, mimo że jego sprawa jest na tapecie. Najnowsze doniesienia sugerują, że policja w Dubaju miała go już w rękach, ale podobnie jak Majtczak, został wypuszczony.

Walka z przestępczością

Polski wymiar sprawiedliwości nie ustaje w wysiłkach, aby przywrócić sprawiedliwość w sprawach dotyczących obu tych zbiegów. Jednak skuteczność działań pozostaje ograniczona. Mimo że formalnie złożono wnioski o ekstradycję, Emirackie Ministerstwo Sprawiedliwości nie wykazuje zainteresowania ich rozpatrzeniem. Przykład Obarzanka, który zaczął być ścigany jeszcze przed zawarciem umowy ekstradycyjnej z Emiratami, pokazuje, że droga do sprawiedliwości może być bardzo kręta.

Wśród innych zbiegów, którzy znaleźli schronienie w Dubaju, znajduje się również raper Krystian Brzeziński, poszukiwany na podstawie oskarżeń dotyczących przestępstw narkotykowych. Jego przenikanie do świata koncertów w ZEA staje się tematem do rozważań na temat życia polskich artystów i ich moralności.

Przyszłość ekstradycji

Na końcu października 2024 roku minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział działania w sprawie Majtczaka, jednak perspektywy na szybką ekstradycję wszystkim zbiegom wydają się dość mgliste. Informacje przekazywane przez biuro prasowe są zbyt ogólne, by dać nadzieję na szybkie rozwiązanie kwestii.

Kwestia ekstradycji polskich przestępców z ZEA oraz ich przyszłość w tym ekskluzywnym miejscu staje się coraz bardziej złożona. Polska musi wypracować skuteczne metody walki z tym zjawiskiem, aby nie tylko sprowadzić zbiegów przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, ale również, by poprawić bezpieczeństwo w kraju.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie