|rok = 2020
|strefa numeracyjna = 41
|kod pocztowy = 26-020
|tablice rejestracyjne = TKI
|SIMC = 0234778
|kod mapy = Chmielnik (gmina w województwie świętokrzyskim)
|współrzędne = 50°36’11″N 20°41’16″E
|commons =
|www =
}}
Holendry – (zwane wcześniej Holendry Chłapowskie) wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Chmielnik.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kieleckiego.
Nazwa wsi pochodzi od osadników wyznania mennonickiego, którzy musieli uciekać ze swej ojczyzny Holandii.
Wieś została założona aktem z 3 maja 1791 roku przez Józefa Chłapowskiego, właściciela dóbr chmielnickich. Do dnia dzisiejszego spotyka się tu nazwiska obcego brzmienia.
We wsi swe źródło ma rzeka Morawka.
Uwagi
Holendry względnie Olędry,(Holländer) – nazwa osad zakładanych przeważnie w nizinach nadrzecznych, obfitujących w łąki i pastwiska sprzyjające hodowli bydła i produkcji nabiału.
Nazwę tę otrzymały pierwotnie osady zaludnione przez uchodźców z Fryzji (w Holandii), którzy w XVI wieku chroniąc się przed prześladowaniem religijnym (jako mennonici) osiadali w Polsce, początkowo w Żuławach, gdzie oddawano im ziemię za opłatą czynszu. Później zwano Holendrami (Olędrami) wszelkie osady, nawet przez polską ludność zakładane na podobnych warunkach.
W obrębie królestwa najwięcej takich siedlisk spotykamy nad rzeką Wartą w powiecie konińskim i słupeckim, tudzież w nizinach nadwiślańskich.
Mylnym jest wywód tej nazwy od Hauländer (karczownicy), podany przez znanego historyka pruskiego Wattkego i za nim powtarzany często w polskich pracach naukowych. Wattke chciał przez to podnieść znaczenie i rozmiary niemieckiej kolonizacji w Polsce. Od nazwy tychże osadników wzięła początek nazwa Holendernia, dawana oborom dla krów. (Opis Bronisława Chlebowskiego do haseł związanych z nazwą Holendry).