„`html
Białężyn
Białężyn to wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina. Znajduje się około 8 km na północny zachód od Murowanej Gośliny. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 187.
Historia
Wieś, znana także jako Bialenzyno, była niegdyś własnością rodzin Kaczkowskich, Mycielskich i Kierskich. W Białężynie znajduje się kościół św. Tymoteusza, zbudowany w 1725 roku z materiałów pochodzących z rozebranego kościoła w Słomowie. Mieszkańcy wsi aktywnie uczestniczyli w powstaniu wielkopolskim. W okresie międzywojennym wieś należała do powiatu obornickiego, w którym mieszkała głównie ludność polska oraz mniejszość niemiecka w przysiółku Białężynek. W latach 1954–1959 Białężyn był siedzibą gromady, a następnie włączono go do gromady Murowana Goślina. W latach 1975–1998 wieś była częścią województwa poznańskiego.
Obiekty
Białężyn charakteryzuje się wydłużoną zabudową, w której znajdują się domy jedno- i wielorodzinne. Wieś słynie z sadów, a jej owoce cieszą się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Na terenie miejscowości znajduje się szkoła podstawowa oraz dwa boiska, w tym jedno z sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, a także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.
Cmentarz
Na cmentarzu w Białężynie spoczywają m.in.:
- Stefan Dega – żołnierz zmarły 15 grudnia 1944 roku, zamordowany przez hitlerowców,
- Władysław Adamski – ochotnik z Armii gen. Hallera, zmarły 3 marca 1920 roku,
- Józef Skowroński – powstaniec wielkopolski, poległy 13 grudnia 1919 roku,
- Józef Łukowski i Stanisław Kołacz – zamordowani przez hitlerowców 7 listopada 1939 roku.
Przypisy
Białężyn należy do kategorii wsi szlacheckich I Rzeczypospolitej w województwie poznańskim.
„`