Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Decyzja o przyszłości misji UNIFIL. Nowe oświadczenie w sprawie działań w Libanie

Siły pokojowe ONZ pozostaną na terenie południowego Libanu, w obszarze przygranicznym, mimo że w ostatnich dniach pięciu żołnierzy misji UNIFIL zostało rannych w wyniku izraelskich ataków. Polska zainicjowała wydanie wspólnego oświadczenia przez grupę 34 państw uczestniczących w tej misji, które potępia te niepokojące wydarzenia i wzywa do zapewnienia ochrony personelowi ONZ.

REZYGNACJA Z WYCOFANIA SIŁ

O decyzji dotyczącej kontynuacji obecności żołnierzy UNIFIL poinformował rzecznik Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie, Andrea Tenenti, w sobotę. Podkreślił on, że zwiększona eskalacja konfliktu przez Izrael przeciwko libańskim Hezbollahowi może doprowadzić do regionalnego kryzysu, którego skutki byłyby katastrofalne. Podkreślił, że jedynie rozmowy dyplomatyczne mogą prowadzić do rozwiązania tego problemu.

W odpowiedzi na ataki, UNIFIL ogłosił, że piąty żołnierz misji został ranny. Jak przekazał rzecznik, Izrael mieć miał żądanie opuszczenia przez siły ONZ pozycji znajdujących się w odległości pięciu kilometrów od „niebieskiej linii”, lecz siły pokojowe na to się nie zgodziły. „Podjęto jednogłośną decyzję o pozostaniu, ponieważ ważne jest, aby flaga ONZ nadal powiewała w tym regionie” – stwierdził Tenenti w rozmowie z agencją AFP.

PROTESTY I KRYTYKA

Prezydent Irlandii, Michael Higgins, określił żądania Izraela jako „oburzające”, zauważając, że domagał się on całkowitego wycofania sił UNIFIL z regionu. Misja UNIFIL, składająca się z około 9,5 tys. żołnierzy reprezentujących różne państwa, monitoruje zawieszenie broni po wojnie izraelsko-hezbollańskiej z 2006 roku.

Choć Izrael nie zażądał ewakuacji siedziby UNIFIL w mieście Nakura, to w ostatnich dniach siły ONZ wielokrotnie padały ofiarą ostrzału ze strony izraelskiej armii, co wywołało falę krytyki ze strony zachodnich przywódców. W sumie czterech żołnierzy zostało rannych, a piąty doznał obrażeń w piątkowy wieczór.

MIĘDZYNARODOWE WEZWANIE DO DZIAŁANIA

W sobotę polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wspólnym stanowisku grupy 34 krajów, w tym trzech stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, które potępia ataki na bazę UNIFIL. Wzywają one do natychmiastowego zaprzestania agresywnych działań oraz do zapewnienia ochrony personelowi ONZ. „Takie działania muszą zostać niezwłocznie przerwane i odpowiednio zbadane” – zaznaczono w oświadczeniu.

Kraje uczestniczące w misji potwierdziły swoje pełne poparcie dla działań UNIFIL, które mają na celu stabilizację sytuacji oraz trwały pokój w południowym Libanie i na Bliskim Wschodzie, zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oświadczenie zostało skierowane do Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa oraz innych istotnych członków organizacji.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie