Ogólnopolska Karta Seniora to oferta skierowana do osób, które przekroczyły 60. rok życia. Dzięki temu dokumentowi można skorzystać ze zniżek w różnych miejscach, które honorują kartę. W Polsce dostępnych jest już ponad 3000 takich punktów. Kto ma prawo do posiadania Ogólnopolskiej Karty Seniora i jak można ją uzyskać? Oto wyjaśnienia.
Co to jest Ogólnopolska Karta Seniora?
Oferowana karta powstała w ramach programu Stowarzyszenia MANKO, które działa od 25 lat. Jego głównym celem jest podejmowanie działań mających na celu poprawę jakości życia, zdrowia i bezpieczeństwa seniorów. Obecnie z Karty korzysta ponad 550 tys. osób w Polsce.
Komu przysługuje Karta Seniora?
Karta jest dostępna dla każdego seniora, który ukończył 60 lat i jest wspierającym członkiem Stowarzyszenia MANKO.
Jak uzyskać Ogólnopolską Kartę Seniora?
Karta wydawana jest bezpłatnie w 210 gminach oraz miastach, które uczestniczą w Programie Gmina Przyjazna Seniorom. Gminy te współfinansują lokalną wersję Karty dla swoich mieszkańców. Co w przypadku, gdy gmina nie przystąpiła do programu? Można zainicjować przystąpienie gminy do programu lub wysłać wypełniony formularz do stowarzyszenia, dołączając potwierdzenie opłacenia składki członkowskiej.
Ile kosztuje Karta Seniora?
Jeśli senior samodzielnie wyrabia Kartę, koszt roczny wynosi 35 zł, co wiąże się z uczestnictwem w programie stowarzyszenia. Istnieje też możliwość opłacenia składki na dwa lata z góry, co podnosi koszt Karty do 50 zł.
Co można zyskać dzięki Karcie Seniora?
Ogólnopolska Karta Seniora uprawnia do korzystania ze zniżek w licznych punktach w całej Polsce, w tym sklepach, sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach i kulturze. Seniorzy mogą liczyć na rabaty w ponad 2300 sklepach, a także w hotelach, pensjonatach oraz niektórych bankach i firmach transportowych. Co ciekawe, Karta często akceptowana jest również w prywatnych gabinetach lekarskich i psychologicznych.
Stowarzyszenie finansuje działalność programu z darowizn, składek członkowskich oraz wsparcia gmin partnerskich i sponsorów. To ważne inicjatywy na rzecz seniorów, które poprawiają jakość ich życia i umożliwiają korzystanie z różnorodnych usług w korzystnych cenach. Lista miejsc honorujących Kartę jest dostępna online, co ułatwia jej użytkownikom planowanie wizyt. Możliwość korzystania z licznych zniżek staje się nieocenionym wsparciem w codziennym życiu seniorów.
Źródło/foto: Interia