Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Fizyka atmosfery

Chcę dodać własny artykuł

Fizyka atmosfery

Fizyka atmosfery to dziedzina geofizyki, która wykorzystuje zasady fizyki do badania atmosfery, szczególnie atmosfery Ziemi. Fizycy atmosfery modelują atmosferę oraz procesy w niej zachodzące, głównie przy użyciu klasycznych metod fizycznych.

Metody badawcze

W analizach stanu atmosfery, które są kluczowe dla prognozowania pogody, stosowane są równania ruchu Newtona w formie równania Naviera-Stokesa, które opisuje przepływ płynów. Modele numeryczne wykorzystują różne schematy, takie jak:

  • metoda elementu skończonego
  • metoda różnic skończonych
  • metoda spektralna

Promieniowanie słoneczne oraz cieplne Ziemi i atmosfery opisuje równanie transportu promieniowania, które jest podstawą wielu satelitarnych metod teledetekcji. Te metody wykorzystują skomplikowane matematyczne podejścia do oceny stanu atmosfery na podstawie pomiarów promieniowania w różnych długościach fal elektromagnetycznych.

Instrumenty pomiarowe

Aby zbierać dane o atmosferze, stosuje się różne przyrządy fizyczne, w tym:

  • radar
  • lidar
  • akustyczne sondaże atmosfery

W kontekście wymiany masy i ciepła w warstwie granicznej atmosfery, wykorzystuje się metody z teorii turbulencji. Fizyka chmur ilustruje zastosowanie zasad termodynamiki, a wiele temperatur w tej dziedzinie ma odpowiedniki w pojęciach takich jak entropia i entalpia. Mikrofizyka chmur korzysta z wiedzy o ośrodkach polidyspersyjnych oraz równaniach koagulacji (np. równanie Smoluchowskiego) dla interakcji kropel i kryształków lodu.

Chemia atmosfery

Innym aspektem mikrofizyki chmur jest chemia atmosfery, która bada, jak gazy atmosferyczne wpływają na fizykę aerozoli i procesy nukleacji.

Powiązane dziedziny

Meteorologia, klimatologia, fizyka atmosfery oraz chemia atmosfery to główne dziedziny zajmujące się atmosferą ziemską. Współczesne badania często łączą te dziedziny z badaniami oceanu i hydrologii, co podkreśla ich znaczenie w zrozumieniu złożonych procesów atmosferycznych.

Przypisy