Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pacjentka eksmitowana ze szpitala po 18 miesiącach pobytu w łóżku

Problemy z systemem ochrony zdrowia nie dotyczą wyłącznie Polski. W Wielkiej Brytanii zszokowana opinia publiczna obserwuje przypadek 35-letniej Jessie, która przez 550 dni przebywała w Northampton General Hospital, mimo że przez większość tego czasu nie potrzebowała dalszej hospitalizacji. Brak dostępnego miejsca do przeniesienia zmusił ją do pozostania w szpitalu. Sytuacja stała się na tyle dramatyczna, że NHS (odpowiednik polskiego NFZ) rozpoczął postępowanie sądowe przeciwko niej, prowadzące do eksmisji i aresztowania!

SZOKUJĄCE ZDARZENIE

Jak informuje brytyjska stacja BBC, po długim pobycie szpitalnym Jessie została przymusowo przetransportowana do nowego miejsca zamieszkania, które wywołało u niej uczucie zagubienia i niepokoju. „Potraktowano mnie jak przedmiot. To rujnuje moje zdrowie i psychikę. Nikt nie bierze pod uwagę, że moje życie jest zagrożone” – relacjonuje w swoim nagranym wideo. Kobieta wyznała, że czuje się tak przygnębiona, że trzykrotnie próbowała się okaleczyć.

TRUDNA SYTUACJA PODOOPATRYCZNA

BBC zwraca uwagę, że Jessie trafiła do szpitala w kwietniu 2023 roku z powodu infekcji bakteryjnej skóry. Po trzech tygodniach uznano ją za zdolną do wypisu, jednak nie mogła wrócić do swojego domu opieki, gdyż placówka odmówiła przyjęcia jej z powodu braku odpowiedniego wsparcia. Kobieta nie przyjęła też tej wiadomości z upodobaniem, wybierając pozostać w znanym otoczeniu. Gromadząc osobiste przedmioty w swojej sali, Jessie zadomowiła się na tyle, że każdy dzień kosztował brytyjski budżet ponad 300 funtów (około 1500 zł).

EKSMISJA I ARESZT

W sierpniu 2024 roku, hospitalizacja Jessiki stała się powodem działań prawnych ze strony szpitala, który domagał się zwolnienia miejsca dla nowych pacjentów. Sąd ogłosił konieczność opuszczenia placówki przez kobietę, co ostatecznie doprowadziło do eksmisji, przy której interweniowała policja z powodu rzekomych obraźliwych e-maili wysyłanych przez Jessie, a nie z powodu stawianego oporu.

PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ

Obecnie Jessie przebywa w nowym miejscu, ale nie czuje się tam komfortowo. Z pomocą przychodzi jej nowy adwokat, który stara się zrozumieć jej sytuację. Sprawa Jessie nie jest odosobniona – według danych BBC, w styczniu 2025 roku w Anglii aż 13 000 łóżek NHS zajmowali pacjenci, którzy nie mieli medycznych podstaw do dalszej hospitalizacji. Problem ten stanowi skutek przeciążenia systemu opieki społecznej i braku miejsc w domach opieki, co skutkuje trudnościami z zapewnieniem wsparcia dla pacjentów.

REAKCJA RZĄDU

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zareagowało na sprawę Jessie, przyznając, że system zawodzi. Rząd brytyjski ogłosił plan zainwestowania dodatkowych 26 miliardów funtów na reformy w ochronie zdrowia oraz przegląd zasad opieki społecznej, co nieco łagodzi gorzką sytuację panującą w systemie. Przydałoby się jednak, aby rządzący nie zamykali oczu na dramatyczne historie, które ilustrują problemy systemu na co dzień.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie