„`html
Zubowo
Zubowo (białorus. Зубава) to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa białostockiego.
Historia
Według Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku, Zubowo liczyło 56 domostw i 281 mieszkańców, w tym 138 kobiet i 143 mężczyzn. Dominującą grupą wyznaniową byli prawosławni, których było 279, a 2 osoby zadeklarowały wiarę rzymskokatolicką. Wszyscy mieszkańcy zadeklarowali białoruską przynależność narodową, z wyjątkiem 2 osób, które identyfikowały się jako Polacy. W okresie międzywojennym wieś była częścią gminy Pasynki.
W dniu 19 maja 2012 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Podlasko-Poleskiego „Tam po majowuj rosi”, przez wieś przeszedł korowód białoruskich zespołów obrzędowych. Wydarzenie to, zorganizowane przez Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, miało na celu ożywienie ginących pieśni ludowych Białorusinów Ziemi Bielskiej.
Urodzeni w Zubowie
- Konstanty Wiazowski – duchowny i teolog baptystyczny, prezes Naczelnej Rady Polskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów w latach 1987-1995.
Religia
Mieszkańcy Zubowa, wyznania prawosławnego, przynależą do parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pasynkach.
Podsumowanie
Zubowo to wieś o bogatej historii oraz silnych tradycjach białoruskich, zróżnicowana pod względem wyznaniowym i narodowo-etnicznym. Wspólne wydarzenia kulturalne oraz religijne przyczyniają się do utrzymania lokalnych tradycji.
„`