„`html
Arnold Joseph Toynbee
Arnold Joseph Toynbee (14 kwietnia 1889 – 22 października 1975) był brytyjskim historiozofem, znanym przede wszystkim jako autor dwunastotomowego dzieła Studium historii. Uznawany jest za jednego z najważniejszych teoretyków cywilizacji XX wieku obok takich postaci jak Oswald Spengler czy Immanuel Wallerstein.
Życiorys
Urodził się w Londynie, a jego edukacja miała miejsce w Winchester College oraz Balliol College w Oksfordzie, gdzie zdobył wiedzę z zakresu historii, greki oraz języka arabskiego. Toynbee rozpoczął karierę akademicką w 1912 roku i pracował na Uniwersytecie Londyńskim oraz w Londyńskiej Szkole Ekonomicznej. W 1937 roku został członkiem Akademii Brytyjskiej.
W czasie I wojny światowej pracował w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a po wojnie brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu. W okresie II wojny światowej również współpracował z MSZ. Toynbee był profesorem historii oraz greki bizantyńskiej i nowożytnej na Uniwersytecie Londyńskim od 1919 do 1956 roku.
Był dwukrotnie żonaty, a jego najważniejszym osiągnięciem jest dzieło Studium historii, które ukazało się w latach 1934–1954. W pracy tej Toynbee analizuje cywilizacje jako jednostki studiów historycznych, wyróżniając dwadzieścia trzy „pełne” cywilizacje oraz inne kategorie, takie jak „poronione” czy „wstrzymane w rozwoju”. Zdefiniował cykle rozwojowe cywilizacji, które składają się z faz: genezy, wzrostu, załamania, dezintegracji oraz rozkładu.
Publikacje
- The Armenian Atrocities: The Murder of a Nation
- Nationality and the War
- A Study of History
- War and Civilisation
- Hellenism: The History of a Civilization
- Mankind and Mother Earth: A Narrative History of the World (pośmiertnie)
Tłumaczenia na język polski
- Cywilizacja w czasie próby, tł. Wojciech Madej
- Studium historii, tł. Józef Marzęcki
- Wojna i cywilizacja, tł. Tadeusz Jan Dehnel
- Hellenizm. Dzieje cywilizacji, tł. Andrzej Piskozub
- Wybierz życie. Dialog o ludzkiej przyszłości, z Daisaku Ikeda
„`