W styczniu w Szwecji odnotowano rekordową liczbę eksplozji — 32 w ciągu zaledwie 31 dni — a także kilka tragicznych incydentów strzelanin. W odpowiedzi na narastającą falę przemocy rząd w Sztokholmie planuje rozważyć propozycję odebrania szwedzkiego obywatelstwa osobom zaangażowanym w działalność gangów. Informację tę potwierdził minister sprawiedliwości Gunnar Strömmer.
Propozycje Odebrania Obywatelstwa
Szwedzka Komisja Prawa Konstytucyjnego niedawno przedstawiła swoje wnioski dotyczące możliwości pozbawienia obywatelstwa. Obywatelska tożsamość może zostać cofnięta między innymi w przypadkach poważnych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, jak szpiegostwo. Zgrupowane w porozumieniu Tidö partie prawicowe dążą do dalszego poszerzenia tej kwestii i planują odebranie obywatelstwa osobom z gangów, które dopuściły się ciężkich przestępstw.
– Uproszczając sytuację, przebywający za granicą przywódca gangu, który organizuje morderstwa i strzelaniny na ulicach, nie może być pozbawiony obywatelstwa – argumentował konieczność zmian Gunnar Strömmer podczas konferencji prasowej. Socjaldemokraci jednak odrzucili wcześniejsze propozycje ugrupowań Tidö, określając je jako niejasne.
Konstytucyjne Wyzwania
Tradycyjnie, w szwedzkim parlamencie (Riksdagu), w przypadku zmian konstytucyjnych, oczekiwany jest szeroki, ponadpartyjny konsensus. Jednak w wyniku odrzucenia propozycji przez socjaldemokratów i inne partie opozycyjne, osiągnięcie takiego konsensusu okazało się niemożliwe. Wydaje się, że rząd w Sztokholmie postanowił kontynuować prace nad projektami, mimo że socjaldemokraci nie zgodzili się na ich przyjęcie.
Według relacji TV4 News, aktualnie opracowywany jest plan dotyczący odebrania obywatelstwa przywódcom gangów oraz innym osobom, które popełniają przestępstwa znacząco zagrażające interesom kraju. Na wiosnę rząd ma powołać komisję śledczą, która przeanalizuje konieczne zmiany legislacyjne.
Walczący z Przestępczością
Minister Strömmer potwierdził te doniesienia, zaznaczając, że obecnie tworzona jest podstawa prawna, na podstawie której parlament będzie mógł się odnieść do propozycji. – Aby zaoszczędzić czas, planujemy równolegle badać kwestie zmiany konstytucji i treści prawa powszechnego – dodał.
– Musimy zmierzyć się z osobami zaangażowanymi w działalność mafijną oraz z innymi, które popełniają poważne przestępstwa zagrażające systemowi. Chodzi o ochronę naszego społeczeństwa przed realnym zagrożeniem oraz o obronę wartości szwedzkiego obywatelstwa – podkreślił minister.
Problem Przemocy i Imigracji
Przypomnijmy, że w styczniu w Szwecji miało miejsce ponad 30 eksplozji i kilka śmiertelnych strzelanin. Władze szwedzkie są zgodne, że rosnąca przemoc ma związek z imigracją. – Zmagamy się z globalną przestępczością, która w dużej części związana jest z imigrantami. Mimo że znacznie ograniczyliśmy napływ nowych osób, sytuacja wciąż pozostaje napięta. Jeśli nadal przybywają nowi ludzie, którzy popełniają przestępstwa, trudno będzie nam sobie z tym poradzić – wyjaśniał premier Ulf Kristersson.
– W Szwecji są osoby, które finansują terroryzm i które, zgodnie z prawem, mogą być ekstradowane do Turcji. W tym samym czasie w Turcji przebywają przestępcy ze Szwecji, a współpraca między krajami, czasem, prowadzi do ekstradycji – wskazał polityk.
W raporcie Nationale Departamentu Operacyjnego (NOA), opublikowanym we wrześniu ubiegłego roku, ujawniono, że blisko 600 członków gangów działających w Szwecji ukrywa się w 57 krajach, skąd kontynuują swoje przestępcze działania. Najwięcej z nich przebywa w Hiszpanii, Turcji i krajach bałkańskich. Inne państwa związane z ich działalnością to Polska, Portugalia, Maroko, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj), Irak, Iran oraz Kolumbia.
Według szwedzkiej policji, gangsterzy przebywający za granicą są Szwedami (posiadają obywatelstwo) lub mają silne związki z tym krajem. Z 600 osób, 150 jest poszukiwanych lub zatrzymanych na arenie międzynarodowej – stwierdził Hakan Wall z NOA.
Źródło/foto: Interia