Dzisiaj jest 3 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Poręba Radlna

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Poręba Radlna

Poręba Radlna to wieś w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Tarnów, położona w dolinie potoku Radlanka, około 7 km na południe od centrum Tarnowa. W przeszłości wieś należała administracyjnie do województwa tarnowskiego (1975–1998).

Toponimia

Nazwa „Poręba” odnosi się do obszaru, gdzie wycięto drzewa w lesie. Drugi człon „Radlna” pochodzi od sąsiedniej miejscowości i mógł być wprowadzony, aby odróżnić tę wieś od innych o podobnej nazwie.

Historia

Historia osady sięga XIV wieku, a w 1392 roku wieś kupił Jan Tarnowski. W kolejnych wiekach miejscowość była związana z parafią, a w 1846 roku miała miejsce rzeź galicyjska. W 1884 roku powstało kółko rolnicze, a w 1899 roku urodziła się Maria Skorupa, znana postać związana z regionem.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej w plebanii ukrywało się małżeństwo z Łodzi.

Współcześnie

Obecnie w Porębie Radlnej działa ośrodek leczenia uzależnień, a w 2018 roku wieńc dożynkowy przygotowany przez lokalną grupę zdobył nagrodę na Dożynkach Prezydenckich.

Cmentarz

Cmentarz w Porębie Radlnej został przeniesiony w wyniku dekretu cesarza Józefa II Habsburga. Pochowani są tam m.in. Bazyli Łycyniak i Ludwik Tyrka, senator II RP.

Szkoła w Porębie Radlnej

Szkoła parafialna powstała przed 1587 rokiem. Obecny budynek szkolny został otwarty w 1986 roku, a patronem szkoły jest ks. Jan Twardowski.

Zabytki i turystyka

W Porębie Radlnej znajdują się zabytki, a także atrakcyjne szlaki turystyczne, w tym czerwony szlak wokół Tarnowa oraz Słona Góra.

Najwyższe drzewa w Polsce

  • Bluszcz pospolity Hedera helix – wysokość 25,2 m
  • Wiśnia ptasia Prunus avium – wysokość 28 m
  • Grab pospolity Carpinus betulus – wysokość 30,1 m

Wójtowie Poręby Radlnej

  • Marcin Frysztak
  • Marcin Gębski
  • Józef Sutkowski
  • Szymczak
  • Ludwik Tyrka

W miejscowości urodziło się wiele znaczących postaci, w tym ks. Piotr Halak, który był aktywnym działaczem społecznym oraz Maria Kozaczkowa, poetka ludowa.

„`