Dzisiaj jest 21 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Frakcja Czerwonej Armii

Chcę dodać własny artykuł

Frakcja Czerwonej Armii (Grupa Baader-Meinhof, niem. Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF) – lewicowa organizacja terrorystyczna działająca w Niemczech Zachodnich i zjednoczonych Niemczech.

Geneza

RAF została założona przez Andreas Baadera i Ulrike Meinhof, którzy od lat 60. angażowali się w skrajną lewicę. Po serii pokojowych protestów i brutalnych interwencji policji, Baader i jego współpracownicy przeszli do działalności terrorystycznej, inspirowanej doktryną guevaryzmu oraz pismami Carlosa Marighella. Organizacja rozpoczęła od przestępczości, w tym kradzieży i napadów na banki.

Wzrost działalności terrorystycznej

W kwietniu 1971 roku opublikowano manifest RAF-u, a latem rozpoczęła się intensywna obława na członków grupy, co doprowadziło do aresztowań. W listopadzie 1971 roku terroryści zastrzelili policjanta, a ich działania przybrały na sile, w tym ataki bombowe i morderstwa wymierzone w funkcjonariuszy prawa. Władze Niemiec podjęły kroki w celu modernizacji policji i zwiększenia represji przeciwko podejrzanym o sympatyzowanie z RAF.

Druga generacja

Po eliminacji liderów RAF, nowa grupa, znana jako Grupa Haag-Mayer, kontynuowała działalność. Przeprowadzili atak bombowy w 1976 roku oraz zastrzelili prokuratora generalnego w 1977 roku. Jednakże porwanie samolotu Lufthansy w 1985 roku zakończyło się niepowodzeniem i zaszkodziło wizerunkowi organizacji, co spowodowało utratę wsparcia społecznego.

Bilans działalności

RAF zabiła 34 osoby i raniła setki innych, a także straciła 20 swoich bojowników. Do końca lat 80. organizacja liczyła około 20 aktywnych członków, wspieranych przez 200 osób. Współpracowała z innymi ugrupowaniami terrorystycznymi, tworząc Międzynarodówkę Terrorystyczną, przeciwną NATO.

Ideologia

Ideologia RAF-u łączyła elementy maoizmu i anarchizmu, podkreślając konieczność walki zbrojnej oraz sprzeciw wobec kapitalizmu i imperializmu, szczególnie w kontekście polityki Stanów Zjednoczonych.

Przypisy

Bibliografia

Kategoria: Niemieckie organizacje terrorystyczne
Kategoria: Skrajna lewica