Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Tragiczny wypadek w nocy: czad zabił dwie osoby w ich domu

W tragicznym incydencie, do którego doszło w Jaworznie (woj. śląskie), dwie osoby w wieku 64 i 68 lat straciły życie na skutek zatrucia tlenkiem węgla. Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, mł. kpt. Michał Dyl, przekazał, że 39-letni syn ofiar obudził się nad ranem i zauważył, że jego rodzice są nieprzytomni. Mężczyzna wyniósł ich na balkon i rozpoczął reanimację, jednak lekarz, który przybył na miejsce, stwierdził zgon.

DRAMATYCZNE CHWILE

Feralny poranek rozpoczął się dla rodziny, kiedy syn, zamieszkujący na piętrze, zszedł na parter i odkrył, że jego rodzice nie reagują. Natychmiast wezwał żonę i dzieci, aby udały się na balkon z kocem, unikając dalszego przebywania w domu, który mógł być wypełniony niebezpiecznym tlenkiem węgla. Na miejscu pojawili się strażacy, którzy po ewakuacji osób z balkonu, pomogli w akcji ratunkowej.

INTERWENCJA SŁUŻB

Powiadomienie o ulatniającym się tlenku węgla dotarło do straży pożarnej o godz. 6:19, a na miejsce przybyli już po trzech minutach. W międzyczasie 39-latek i sąsiad rozpoczęli resuscytację rodziców, ale niestety nie udało się ich uratować. Z pomocą strażaków, również oni zostali przetransportowani do szpitala w celu sprawdzenia stanu zdrowia.

ZAPOBIEGANIE ZATRUCIOM

Mł. kpt. Michał Dyl podkreślił, że kluczowe jest ustalenie, czy w budynku nie występuje już stężenie tlenku węgla. Aby rodzina mogła wrócić do domu, mieszkanie musi być dokładnie przewietrzone, a przyczyny emisji czadu całkowicie usunięte. Przewody kominowe oraz piec powinny zostać skontrolowane przez wykwalifikowaną osobę, a następnie przedstawiony powinien być protokół, który potwierdzi ich prawidłowe działanie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wskazuje na ważność instalacji czujników tlenku węgla oraz regularnego wietrzenia pomieszczeń, szczególnie tych, w których działają piece gazowe. W obliczu ulatniającego się czadu nie należy bagatelizować jego objawów, takich jak bóle głowy, zawroty, osłabienie czy wymioty. W takich sytuacjach konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy na numer alarmowy 112.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla znacząco wzrasta, co jest najczęściej efektem niewłaściwego działania systemów grzewczych.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie