Dzisiaj jest 9 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Syn wyraził krytykę wobec Kadyrowa. 55-letnia matka staje przed nowymi zarzutami.

Matka znanego krytyka czeczeńskiego dyktatora Ramzana Kadyrowa, Zarema Musajewa, usłyszała nowe zarzuty. Niezależny rosyjski portal „The Moscow Times” donosi, że przebywająca w więzieniu 55-latka została oskarżona o zakłócanie pracy zakładu karnego, co może skutkować dodatkowym pięcioletnim wyrokiem.

Schorowana matka w trudnej sytuacji

Zarema Musajewa, matka czeczeńskiego aktywisty Abubakara Jangulbajewa oraz żona emerytowanego sędziego federalnego, odsiaduje obecnie karę pięciu lat pozbawienia wolności z powodu rzekomego oszustwa oraz napaści na policjanta. Kobieta zmaga się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, związanymi z cukrzycą, co skłoniło władze do jej hospitalizacji w zeszłym miesiącu.

Zarzuty bez podstaw?

Z informacji przekazanych przez organizację Crew Against Torture wynika, że prokuratura postawiła Musajewie zarzuty, które są efektem przesłuchania przeprowadzonego przez śledczych w więzieniu w Argunie. Kobieta miała zakłócać porządek, rzekomo atakując funkcjonariusza więziennego towarzyszącego jej podczas transportu do szpitala. Musajewa zdecydowanie zaprzecza tym oskarżeniom.

Reakcja organizacji i międzynarodowej społeczności

O sprawie Zaremy Musajewej poinformował jej prawnik, Aleksandr Sawin. Organizacja Crew Against Torture stwierdziła, że na razie nie posiada dalszych szczegółów związanych z nową sprawą. Warto przypomnieć, że Unia Europejska wielokrotnie apelowała do władz rosyjskich o natychmiastowe uwolnienie Musajewej, która jest postrzegana jako ofiara politycznych prześladowań. Europejski Trybunał Praw Człowieka nałożył na Rosję obowiązek wypłaty odszkodowania kobiecie oraz jej rodzinie za „arbitralne” aresztowanie, które miało na celu zemstę za działalność polityczną jej synów.

Brutalne zatrzymanie i jego konsekwencje

Zarema Musajewa została aresztowana w styczniu 2022 roku w Niżnym Nowogrodzie, a następnie przymusowo przewieziona do Czeczenii. W lipcu 2023 roku, gdy została skazana, miała miejsce brutalna napaść na dziennikarkę „Nowej Gaziety” Elenę Milaszynę oraz prawnika Aleksandra Niemcowa, obrońców jej praw, którzy przyjechali do Groznego na rozprawę.

Rodzina w obliczu walki o prawdę

Abubakar, Bajsangur oraz Ibragim Jangulbajewowie, synowie Zaremy Musajewej, są znani jako głośni krytycy czeczeńskiego reżimu. Abubakar jest aktywistą na rzecz praw człowieka i regularnie podnosił kwestie związane z prześladowaniami, jakich doświadczała jego rodzina. Sytuacja Zaremy Musajewej oraz jej rodziny pozostaje w centrum międzynarodowych sporów dotyczących praw człowieka w regionie Czeczeńskim.

Źródło/foto: Polsat News

EVGENIA NOVOZHENINA/AFP/East News
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie