„`html
Dwernik
Dwernik to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska. Leży nad potokiem Dwernik, w pobliżu jego ujścia do Sanu. Jest siedzibą sołectwa oraz rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła.
Historia
Historia Dwernika sięga 1533 roku, kiedy to właściciel Piotr Kmita Sobieński sprzedał tereny braciom Tarnowskim. Młodszy z braci, Łukasz, osiedlił się tutaj na stałe i przyjął nazwisko Dwernicki, co dało początek rodzinie szlacheckiej herbu Sas, z której pochodził m.in. gen. Józef Dwernicki.
W kolejnych latach wieś przechodziła z rąk do rąk, między innymi do rodziny Stadnickich, Kiszków, Ossolińskich oraz Mniszchów. W XIX wieku wieś była w posiadaniu hr. Ankwicza, a później hr. Marii Potockiej, która zarządzała nią przez dzierżawców. W 1846 roku Adam Koniecki utworzył w Dwerniku oddział powstańczy przeciwko Austriakom.
Dwernik był jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, z rafinerią i kopalniami działającymi przed 1884 rokiem. Po II wojnie światowej wieś została zniszczona i wysiedlona, a obecna zabudowa powstała po 1956 roku. W latach 1975–1998 była częścią województwa krośnieńskiego.
Demografia
Oto dane demograficzne Dwernika z wybranych lat:
- 1921 – 567 mieszkańców (534 grekokatolików, 27 Żydów, 6 katolików)
- 1991 – 149 mieszkańców
- 2004 – 160 mieszkańców
- 2011 – 213 mieszkańców
- 2020 – 163 mieszkańców
Obiekty i infrastruktura
W miejscowości znajduje się kościół parafialny św. Michała Archanioła, zbudowany z materiałów pochodzących z rozebranej cerkwi w Lutowiskach. Dodatkowo, w Dwerniku działa Stanica Harcerska Hufca ZHP Pabianice.
„`