Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dobropole Gryfińskie

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Dobropole Gryfińskie

Dobropole Gryfińskie to wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa szczecińskiego.

Sołectwo

Sołectwo obejmuje miejscowości Dobropole Gryfińskie i Sosnówko.

Pochodzenie nazwy

Nazwa wsi wywodzi się od terminu „dobre pole”, co oznacza teren nadający się do uprawy. W miejscowości znajduje się kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w latach 1862-1863, który został wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego w 2023 roku.

Parafia

Przed 1945 rokiem Dobropole Gryfińskie miało własną parafię protestancką. Obecnie wieś przynależy do parafii katolickiej w Starym Czarnowie, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Miejscowi protestanci należą do kościoła Trójcy w Szczecinie.

Położenie i charakterystyka

Wieś leży w gminie Stare Czarnowo, w pobliżu drogi lokalnej i w sąsiedztwie Puszczy Bukowej. Otoczona jest licznymi budynkami ryglowymi i szachulcowymi, a w okolicy znajdują się staw i stary krzyż przydrożny. Przestrzenna struktura wsi ma kształt owalny.

Przyroda

Okolica Dobropola Gryfińskiego charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem, w tym polami uprawnymi, sadami, mokradłami i torfowiskami. Na obszarze znajduje się Potok Dobropolski oraz źródła znane jako Lwia Paszcza.

Turystyka

W Dobropolu przebiegają szlaki turystyczne, w tym żółty Szlak Buczynowych Wąwozów oraz zielony Szlak im. Bolesława Czwójdzińskiego.

Honorowi obywatele

  • Eckart von Sydow (1885–1942), niemiecki historyk sztuki i etnolog

Literatura

  • Herbert Kämper: , (, Wydanie 13/2011, s. 6.

„`