„`html
Charzyno
Charzyno, niem. Garrin, to wieś sołecka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Siemyśl. Zgodnie z danymi z 31 grudnia 2013 roku, wieś liczyła 898 mieszkańców. W przeszłości stanowiła własność kapituły kołobrzeskiej, a po podziale księstwa pomorskiego weszła w skład Brandenburgii, a następnie Prus i Niemiec. W połowie XIX wieku większość gruntów należała do miejscowych chłopów. Rozwój miejscowości nastąpił na przełomie XIX i XX wieku, osiągając 939 mieszkańców w 1910 roku.
Historia
Charzyno było siedzibą parafii ewangelickiej oraz gminy, obejmującej również okoliczne miejscowości. Podczas II wojny światowej, w marcu 1945 roku, we wsi stacjonował sztab 3 Dywizji Piechoty. Po wojnie, w latach 1946-1954, Charzyno było siedzibą gminy, a w latach 1950-1998 administracyjnie należało do województwa koszalińskiego.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. św. Franciszka z Asyżu, neogotycki, z XIX wieku, z ołtarzem w formie poliptyku.
- Obelisk upamiętniający 20. rocznicę zdobycia Kołobrzegu, postawiony w 1965 roku.
Oświata
W Charzynie znajduje się Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej.
Wspólnoty religijne
Wieś jest siedzibą parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, należącej do dekanatu Gościno.
Bezpieczeństwo
W miejscowości działa Ochotnicza Straż Pożarna.
Transport
Charzyno dysponuje dwoma przystankami autobusowymi, z połączeniami do Kołobrzegu oraz innych miejscowości, takich jak Ryman, Szczecin, Karlino, Białogard i Gościn.
Historia kolei wąskotorowej
W 1895 roku do Charzyna doprowadzono linię kolejki wąskotorowej. Pociągi kursowały do Gościna, Kołobrzegu, Gryfic i Rymania, jednak w 1961 roku zawieszono kursy pasażerskie i towarowe, a linię wkrótce rozebrano.
Turystyka
Obecnie w miejscu dawnego torowiska znajduje się ścieżka rowerowa „Szlakiem po nasypie kolejki wąskotorowej”, biegnąca wzdłuż północnego skraju wsi.
„`