Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Myszarka zielna

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Myszarka zielna

Myszarka zielna, znana naukowo jako Apodemus uralensis, to gatunek gryzonia z rodziny myszowatych (Muridae). W polskich publikacjach wcześniej określano ją jako mysz zielna, jednak w 2015 roku wprowadzono nową terminologię, rezerwując nazwę „mysz” dla rodzaju Mus. W rezultacie, Apodemus zyskał nazwę myszarka, a „mysz zielna” stała się myszarką zielną.

Charakterystyka

Myszarka zielna przypomina mysz domową, jednak charakteryzuje się mniejszymi oczami i uszami. Oto podstawowe dane:

  • Długość ciała (bez ogona): 7-10,5 cm
  • Długość ogona: 10 cm
  • Masa: 12-29 g
  • Ubarwienie: szarobrunatne z jaśniejszym brzuszkiem

Nazewnictwo i występowanie

Gatunek ten został po raz pierwszy opisany w 1952 roku jako Apodemus microps we wschodniej Słowacji. Myszkę zielną spotykano również na Morawach, Śląsku, w Ukrainie, Azji Mniejszej, północno-zachodnich Chinach oraz Mongolii. W Polsce występuje w okolicach Wrocławia i w Pieninach. Od 2011 roku jest objęta częściową ochroną.

Środowisko naturalne

Myszarka zielna zamieszkuje lasy mieszane, lasostepy, brzegi rzek, pola i ogrody. Jest aktywna głównie o zmierzchu. Jej dieta składa się głównie z nasion drzew, jagód, owadów oraz zielonych części roślin. Okres godowy trwa od kwietnia do września, w ciągu roku samica może mieć od 2 do 3 miotów, w których rodzi od 2 do 9 młodych. Czas ciąży wynosi 21 dni.

„`