Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Leszna Górna

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Leszna Górna

Leszna Górna, dawniej znana jako Leszna Niemiecka, to wieś o liczbie ludności wynoszącej 576, co przekłada się na gęstość zaludnienia równą 63,6 os./km². Nazwa wsi wywodzi się z gwarowego „lyska” (leszczyna) i pierwotnie brzmiała „Leszczna”. Obszar ten w 1946 roku został podzielony, a część wsi przeszła do Czech, gdzie łączy się z Leszną Dolną, tworząc część miasta Trzyńca.

Położenie geograficzne

Leszna Górna znajduje się w dolinie rzeki Lesznianki, na granicy Beskidu Śląskiego i Pogórza Cieszyńskiego, u podnóża szczytu Wróżna oraz Ostrego. W okolicy wznoszą się góry, a z Lesznej Górnej można dostrzec szczyty Beskidu Morawsko-Śląskiego.

Historia

Wieś została po raz pierwszy wymieniona w dokumentach z ok. 1305 roku jako część dóbr biskupstwa wrocławskiego, z zobowiązaniem do płacenia dziesięciny. Leszna Górna była własnością księcia, w przeciwieństwie do Lesznej Dolnej. W XVI wieku przeszła pod panowanie Habsburgów. W 1900 roku w miejscowości mieszkało 807 osób, a do 1910 roku liczba ta wzrosła do 870. Po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 roku, część wsi znalazła się w Czechosłowacji jako Horní Líštná.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. św. Marcina – zbudowany w latach 1719-1731, zachowany w stylu późnobarokowym.
  • Tereny na Górze Tuł – wpisane do rejestru zabytków.

Postacie związane z Leszną Górną

  • Jan Pindór – pastor i podróżnik.
  • Józef Kożdoń – polityk, założyciel Śląskiej Partii Ludowej.
  • Maria Sojka – członkini Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.
  • Paweł Musioł – pedagog i działacz społeczny.

Religia

Na terenie wsi działają: Kościół rzymskokatolicki (parafia Świętego Marcina) oraz Kościół Ewangelicko-Augsburski (filiał parafii w Goleszowie).

Komunikacja

Do Lesznej Górnej kursują busy firmy TRANSBUS z Ustronia.

Instytucje społeczne i sportowe

W miejscowości znajduje się boisko do piłki nożnej i siatkówki, plac zabaw oraz świetlica gminna, w której działa klub tenisa stołowego „LKS Lesznianka”. Istnieje także Ochotnicza Straż Pożarna oraz koło gospodyń wiejskich.

Turystyka

Leszna Górna oferuje trasy rowerowe, w tym Główny Karpacki Szlak Rowerowy oraz szlak „Graniczny” dla pieszych turystów.

Linki zewnętrzne

Opis Lesznej Górnej

„`