Algieria zrezygnowała z nabycia rosyjskich korwet projektu 22380, decydując się na zakup chińskich jednostek typu 056. To kolejny krok w kierunku zacieśnienia więzi tego kraju z Chinami, który odbywa się kosztem Rosji, dotychczasowego kluczowego dostawcy uzbrojenia. Dla Kremla jest to znaczący cios, ponieważ Algieria była jednym z jego najważniejszych klientów w Afryce.
Zmiana Strategii Moskwy
Od wielu lat Moskwa próbowała namawiać Algierię do zakupu swoich okrętów wojennych. Najpierw oferowała patrolowe korwety klasy Wasilij Bykow z projektu 22160, a następnie nowocześniejsze korwety 22380, wyposażone w rakiety przeciwokrętowe Ch-35. Jednakże plany te zaczęły się sypać po tym, jak w 2023 roku Algieria dokonała zakupu korwety z Chin, wyprodukowanej przez renomowaną stocznię Hudong-Zhonghua Shipbuilding Group.
Nowe Możliwości dla Algierii
Korweta typu 056 szybko zyskała uznanie i stała się jednym z najbardziej zaawansowanych okrętów wojennych w Afryce. W wyniku tego sukcesu Algieria postanowiła zakupić kolejne sześć jednostek, z zamiarem budowy przynajmniej jednej z nich w krajowej stoczni. W tym celu rozpoczęto już rozbudowę zakładów w Annabie, przy współpracy z włoskimi partnerami. Po zakończeniu prac stocznia ta będzie zdolna do produkcji korwet o kadłubie długości do 50 metrów.
Chińska Ekspansja w Algierii
Chiny zyskują na znaczeniu w algierskim rynku zbrojeniowym, wypierając Rosję. Wśród kluczowych zakupów, które zrealizowała Algieria, znajdują się m.in. pociski manewrujące YJ-12B i CX-1, drony CH-4 i WJ-700, systemy artylerii rakietowej WM-80, a także nowoczesne haubice PLZ-45 i rakiety przeciwpancerne HJ-12. Dodatkowo, istnieją spekulacje dotyczące zakupu chińskich systemów obrony powietrznej dalekiego zasięgu HQ-9B. W sierpniu ubiegłego roku algierskie media doniosły o poważnym rozważaniu zakupu chińskich czołgów podstawowych VT-4, które mogłyby zastąpić starsze modele rosyjskich T-55 i T-62.
Kryzys w Relacjach z Rosją
Zmiana preferencji zakupowych Algierii jest poważnym sygnałem dla Rosji, która postrzegała ten kraj jako trwałego partnera. Z danych Washington Institute wynika, że ponad 85 proc. sprzętu i uzbrojenia w algierskiej armii pochodzi z Rosji. Pomimo tych zmian, Algieria finalizuje obecnie umowę z Rosją na zakup myśliwca piątej generacji Su-57, który charakteryzuje się technologią stealth, mającą na celu zredukowanie wykrywalności.
Algieria była dla Rosji kluczowym klientem w obszarze marynarki wojennej, nabywając już wcześniej dwa okręty podwodne projektu 877 oraz cztery okręty podwodne projektu 636.6, które zostały wyposażone w silosy dla pocisków manewrujących Kalibr.
Źródło/foto: Interia