Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Janina Paradowska

Janina Maria Paradowska-Zimowska

Janina Maria Paradowska-Zimowska (1942-2016) była polską dziennikarką i publicystką, związaną z tygodnikiem „Polityka” oraz radiem Tok FM. Otrzymała wiele nagród, w tym Grand Press za dziennikarza roku w 2002 oraz Nagrodę Kisiela w 2011 roku.

Życiorys

Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie podyplomowe studia z dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynała karierę w „Kurierze Polskim”, gdzie zajmowała się tematyką społeczną. Należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jednak po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku zrezygnowała z członkostwa i została negatywnie zweryfikowana, ale wróciła do pracy w „Kurierze”. Następnie pracowała w „Życiu Warszawy”, kierując działem politycznym oraz relacjonując prace Okrągłego Stołu.

W 1991 roku dołączyła do „Polityki” jako komentatorka polityczna. Była inicjatorką i prowadzącą Salonów „Polityki”, a także współpracowała z TVP, gdzie prowadziła program publicystyczny „Gorąca Linia”. Od 2003 roku pracowała w radiu Tok FM i prowadziła programy w Superstacji, w tym „Puszkę Paradowskiej”.

Była również wykładowcą w Collegium Civitas i autorką książki „A chciałam być aktorką…” (2011). Zmarła 29 czerwca 2016 roku i została pochowana w alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wyróżnienia i upamiętnienie

Janina Paradowska-Zimowska otrzymała liczne nagrody, w tym:

  • Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego (1997)
  • Nagrodę Wieczystej Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich (1999)
  • Nagrodę im. Andrzeja Urbańczyka (2004)
  • Złotą Akredytację do Sejmu (2002)
  • Nagrodę Kisiela (2011)
  • Grand Press – tytuł najlepszego dziennikarza (2002)

W 2016 roku została patronką Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego. W 2021 roku skwer w Krakowie przy ulicy Łobzowskiej nazwano jej imieniem.

Życie prywatne

Janina była córką Stanisława i Marii oraz żoną Jerzego Zimowskiego.