Irene Zubaida Khan
Irene Zubaida Khan (ur. 24 grudnia 1956 w Dhace, Bangladesz) to wybitna działaczka społeczna, która w latach 2001-2009 pełniła funkcję sekretarz generalnej Amnesty International, a następnie została kanclerzem Uniwersytetu Salfordzkiego.
Wykształcenie i kariera
Khan jest absolwentką prawa Uniwersytetu w Manchesterze oraz Harvard Law School, specjalizując się w międzynarodowym prawie publicznym i prawach człowieka. W 1977 roku współzakładała organizację Concern Universal, mającą na celu pomoc najuboższym krajom.
W 1979 roku rozpoczęła pracę w Międzynarodowej Komisji Prawników, a rok później dołączyła do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). W latach 1991-1995 była dyrektorką UNHCR, a następnie kierowała misją w Indiach i Centrum Badań i Dokumentacji UNHCR. W 1999 roku objęła stanowisko wiceprzewodniczącej Wydziału Ochrony Międzynarodowej.
Amnesty International i osiągnięcia
W 2001 roku Khan została pierwszą kobietą, Azjatką i muzułmanką na stanowisku sekretarza generalnego Amnesty International. Jest znana z działań na rzecz praw kobiet oraz praw ekonomicznych, społecznych i kulturalnych. W 2005 roku określiła więzienie w Guantanamo jako „gułag naszych czasów”, co wywołało kontrowersje.
Nagrody i wyróżnienia
- 2002 – Pilkington Award dla Kobiety Roku
- 2006 – Sydney Peace Prize
- 2006 – Nagroda Ateńskiej Rady Adwokackiej za wkład w promocję praw człowieka
Obecne zajęcia
W 2009 roku Khan została kanclerzem Uniwersytetu Salfordzkiego w Wielkiej Brytanii.
Podsumowanie
Irene Zubaida Khan to znacząca postać w walce o prawa człowieka, która zdobyła uznanie na międzynarodowej scenie. Jej praca w Amnesty International oraz w UNHCR przyczyniła się do walki o prawa ludzi na całym świecie.